LUBUSKIE:

Tak będzie wyglądać odnowiona siedziba RCAK!

Dawna willa Suckera i pobliskie obiekty zyskają nowy, ale i zachowają dawny blask. Regionalne Centrum Animacji Kultury otrzymało dofinansowanie na ich remont i rozbudowę. Odnowiony będzie także park w otoczeniu budynków.

Obecnie na Sienkiewicza trwają prace wewnątrz głównego budynku. Z tego powodu RCAK przeprowadził się do kilku miejsc: na ulicę Kościelną, na Krasickiego i do Instytutu Muzyki UZ.

Na miejscu powstaną liczne pracownie artystyczne, m.in. drukarska i przetwarzania dźwięku oraz skansen RCAK. Salę taneczną wraz z magazynem na kostiumy otrzyma Lubuski Zespół Pieśni i Tańca.

Chcielibyśmy się przetransformować i zmienić w instytucję, ośrodek myśli, który będzie wyznaczał kierunki dla rozwoju kultury. Modernizujemy obiekt, przywracamy historyczne wnętrza. Rozbudowujemy także dwa budynki: poligrafii oraz garażowy. Tam powstanie pierwszy w Polsce Zachodniej inkubator przemysłów kreatywnych. No i to, co będzie wypełniało ten budynek: media lab – pracownia badawcza działań na pograniczu sztuki, wykorzystująca nowoczesne technologie, sala taneczna z garderobami, szatniami i prysznicami. I sala prezentacyjno-szkoleniowa, planowana na 150 miejsc.Tomasz Siemiński, dyrektor RCAK

RCAK chce się wzorować m.in. na inkubatorze przemysłów kreatywnych w Kielcach i Fabryce Sztuki w Łodzi. Z infrastruktury będą mogli skorzystać m.in. studenci socjologii i animacji kultury. Tomasz Siemiński zapowiada też, że centrum prawdopodobnie zatrudni nowe osoby. Będą one niezbędne w pracowniach artystycznych.

Z kolei rewitalizacja parku będzie obejmowała budowę fontanny, odtworzenie ścieżek i oświetlenie.

Do wykonania projektu remontu i rozbudowy wybrano Autorską Pracownię Projektową z Poznania. Zakres prac budowlanych przedstawili Jacek i Michał Bułatowie.

Cały nowy obiekt ma około 2,5 tysiąca metrów kwadratowych. Będzie miał 3 kondygnacje, z czego jedna będzie ukryta w ziemi. Nie będzie wyższy od willi, w której się znajdujemy. Po częściowym wyburzeniu budynków przy bocznym płocie jedynie 6 drzew zostanie wyciętych.Jacek Bułat
Staraliśmy się zorganizować ten budynek także, aby była możliwość ekspozycji prac. Przez wszystkie kondygnacje przechodzi hol, z którego jest dostęp zarówno do sali wielofunkcyjnej, jak i sal warsztatowych. Budynek w części parterowej jest bardzo mocno przeszklony, dlatego osoby, które będą przebywać w głównym holu, będą się czuły jak w parku.Michał Bułat

Wartość inwestycji wynosi ponad 23 miliony złotych. Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego to 85% kwoty. Planowany termin zakończenia prac to trzeci bądź czwarty kwartał 2018 roku.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00