LUBUSKIE:

Dekomunizacja ulic trwa. Głos zabrał IPN i wojewoda

Do września wszystkie samorządy w Polsce miały obowiązek zmienić nazwy ulic, które kojarzą się z komunizmem lub innym ustrojem totalitarnym. Są jednak miejsca, gdzie ten proces się nie zakończył. W Lubuskiem sytuacja dotyczy 25 ulic w 18 gminach.

Nowe nazwy były wprowadzane na mocy uchwał samorządów. Tam, gdzie nie wywiązano się w terminie z ustawowego obowiązku, interweniowali wojewodowie. Mogli zwrócić się w tej sprawie do Instytutu Pamięci Narodowej.

IPN wydał na razie 8 opinii co do nazw ulic w regionie. Dotyczą ulic Leona Kruczkowskiego, Wopistów, Franciszka Walczaka i 30 Stycznia w Gorzowie Wielkopolskim oraz Armii Ludowej, II Armii, Przylep-22 Lipca i Przylep-9 Maja w Zielonej Górze.

Ulice Walczaka i 30 Stycznia nie podlegają ustawie o dekomunizacji – uznał Instytut. Te nazwy pozostają więc bez zmian. W przypadku sześciu innych, na podstawie opinii wojewoda wydał zarządzenia zastępcze. I tak:

  • ulica Leona Kruczkowskiego w Gorzowie Wlkp. zmienia się w Żołnierzy Niezłomnych,
  • ulica Wopistów w Gorzowie Wlkp. – w Pograniczników,
  • ulica Armii Ludowej w Zielonej Górze otrzymuje nazwę Władysława Jagiełły,
  • zamiast ulicy II Armii w Zielonej Górze pojawi się Ofiar komunizmu,
  • ulicę Przylep-22 Lipca w Zielonej Górze zastąpi Przylep-Solidarności,
  • ulica Przylep-9 Maja w Zielonej Górze zmieni nazwę na Przylep-8 Maja.

Zarządzenia wejdą w życie 27 grudnia. Samorządy Gorzowa Wielkopolskiego i Zielonej Góry mogą się od nich odwołać. Mają na to 30 dni.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00