Ile razy jadąc pociągiem denerwowaliśmy się przez współpasażera? Głośne rozmowy telefoniczne, słuchanie muzyki i oglądanie filmów bez słuchawek to zaledwie część niedogodności.
PKP Intercity przeprowadził ankietę i badania wśród swoich pasażerów i internautów. Łącznie ponad 3 tysiące osób oddało swój głos w sprawie podróżowania pociągami. Co było najczęstszymi wadami? Przede wszystkim głośne rozmowy telefoniczne, kładzenie bagażu na miejscu pasażerskim, jedzenie, którego zapach obrzydzał innych, głośne słuchanie muzyki (nawet w słuchawkach) oraz ściąganie butów… Dodatkowo drażniący byli podróżujący którzy z nogami potrafili zrobić wszystko, oprócz położenia ich na ziemi, gdzie ich miejsce. Według informacji pochodzącej z zarządu PKP Intercity w historiach podróżujących znaleźli się również tacy, którzy przy innych w przedziale obcinali paznokcie.
Właśnie dlatego powstał kodeks kulturalnego podróżowania, który częściowo przytaczamy poniżej.
- Wszyscy mamy pasjonujące historie do opowiedzenia, ale nie wszystkie okoliczności temu sprzyjają. Pewnie zgodzimy się, że rozmowa telefoniczna na temat wizyty u lekarza, czy wyzwań w pracy powinna odbyć się już poza pociągiem. Ostatecznie można się oddalić w miejsce, gdzie nikt nas nie będzie słyszał.
- Naszym naturalnym odruchem jest sprzątanie po sobie papierków, torebek, wszystkiego co powinno znaleźć się w koszu – to wiemy od małego, ale może pójdziemy o krok dalej
i podniesiemy ten złośliwie wpatrujący się w nas kubeczek po kawie? Pokażemy innym, że można. Bo można, prawda? - Buty uwielbiają towarzystwo naszych stóp, dlatego zachowamy się taktownie, jeśli nie pozbawimy ich tej przyjemności. Zdjęte buty śmieją się z naszych skarpetek, bądź pończoch, a kiedy dodatkowo widzą nogi na siedzeniu, to burczą coś o higienie i estetyce.
- Kultura może być osobista, ale i fizyczna. Zaoferujmy, zatem pomoc każdemu, kto może mieć problem z podniesieniem swojej walizki. A jak już ją ułożymy w luku nad głową, to zadbajmy, by ktoś inny mógł również ułożyć tam swój bagaż. Będzie to podwójnie kulturalne – fizycznie i osobiście.
- Przekąska w pociągu to smaczny pomysł pod warunkiem, że zapach naszej potrawy nie przeszkadza pozostałym podróżnym. I nie musi to być wcale owoc Duriana, aby inni czuli się mało komfortowo.
- Zagadka: Jak sprawić przyjemność wszystkim podróżującym, łącznie ze sobą, podczas słuchania muzyki, bądź oglądana filmu na tablecie? Odpowiedź: Założyć słuchawki. To normalne, że osoba kulturalna lubi sprawiać przyjemność innym, dlatego dźwięk w słuchawkach powinien być na tyle cichy, że inni go nie usłyszą. Z tego samego względu wyłączmy dźwięk w telefonie czy komputerze.
Pozostaje życzyć miłej i kulturalnej podroży.