LUBUSKIE:WAŻNE

Jednak będzie po równo? Oświadczenie zarządu województwa w sprawie nagród olimpijskich

10 tys. zł za kwalifikację olimpijską, 5 tys. zł za przepustkę na igrzyska paraolimpijskie – takie nagrody dla lubuskich sportowców przewidział zarząd województwa. Sportowcy niepełnosprawni poczuli się pokrzywdzeni.

Na naszej antenie mówił o tym Piotr Grudzień, tenisista stołowy Startu Zielona Góra, czterokrotny medalista igrzysk paraolimpijskich.

Łukasz Porycki: Rozumiem paraolimpijczyków, że zostali pokrzywdzeni

Do sprawy odniósł się też u nas Łukasz Porycki, wicemarszałek województwa odpowiedzialny za kulturę fizyczną.

Łukasz Porycki: Rozumiem paraolimpijczyków, że zostali pokrzywdzeni

Dziś oświadczenie opublikował zarząd województwa. W tekście czytamy, że na najbliższej sesji sejmiku podejmowana będzie uchwała w sprawie wyrównania kwot. Całe oświadczenie poniżej.

W związku z dysproporcjami, jakie pojawiły się w kwotach przyznanych sportowcom pełnosprawnym i niepełnosprawnym, którzy wywalczyli kwalifikację olimpijską informujemy, że intencją zarządu województwa było równe potraktowanie obu grup. Stąd decyzja o przyznaniu takich samych kwot na nagrody za zakwalifikowanie się do igrzysk olimpijskich w Tokio. Okazało się jednak, że kwalifikację olimpijską uzyskało więcej sportowców z niepełnosprawnościami, więc kwota została podzielona pomiędzy większą grupę, stąd różnica. W związku z tym, że decyzję o przyznaniu środków podejmuje sejmik, zarząd  województwa rekomenduje podjęcie uchwały w sprawie wyrównania tych kwot na najbliższej sesji, która odbędzie się we wrześniu. Warto także podkreślić, że gratyfikacje za zdobycie olimpijskich medali są równe dla olimpijczyków i paraolimpijczyków.

Zieloną Górę na igrzyskach paraolimpijskich, które zaczną się 24 sierpnia będzie reprezentować pięcioro sportowców.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00