Najpóźniej 1 września ruszy projekt dotowania szkoleń pracowników małych i średnich przedsiębiorstw w Lubuskiem. Wicemarszałek województwa, Romuald Gawlik, wraz z operatorami projektu w regionie podpisał umowę na realizację usług rozwojowych dla firm.
Za realizację działania w subregionie zielonogórskim będzie odpowiadać Agencja Rozwoju Regionalnego, a w subregionie gorzowskim – Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa. W obu przypadkach wartość projektu wynosi ponad 17 milionów złotych. Jeden przedsiębiorca będzie mógł otrzymać z tej sumy maksymalnie 35 tysięcy złotych. Dla kogo przede wszystkim przeznaczono dofinansowanie? Wyjaśnia wicemarszałek:
– Docelowo – pracowników powyżej 50. roku życia, pracowników o niskich kwalifikacjach, przedsiębiorstwa wysokiego wzrostu, firmy, które uzyskały wsparcie po analizie programu operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (…) i przedsiębiorstwa działające w obszarze inteligentnych specjalizacji, a więc wszelka forma unowocześnienia potencjału pracowniczego.
Cel projektu to podniesienie kwalifikacji w 700 mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach m.in. poprzez studia podyplomowe pracowników oraz coaching. Finansowe wsparcie firm będzie miało postać bonu szkoleniowego. Przebieg transakcji między operatorem projektu a przedsiębiorstwami zaprezentowała Hanna Nowicka, prezes zarządu Agencji Rozwoju Regionalnego.
– Przedsiębiorca będzie miał do dyspozycji system informatyczny i wszystko będzie się odbywało drogą online. (…) Otrzyma (…) bony na usługi szkoleniowe i sam wybierze usługodawcę (…). Jest Baza Usług Rozwojowych, prowadzona przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. (…) Jeśli chodzi o firmy, które są w tej bazie, to będą to firmy z dużym doświadczeniem. (…) Zachęcam do zapisywania się do bazy (…), by firmy lubuskie świadczyły te usługi.
Umowa będzie obowiązywać do końca 2019 roku. Prezes Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej mówi jednak:
– Jeżeli ten projekt uda się zrealizować na wysokim poziomie, z satysfakcją co do celu, to będzie on przecież powtórzony. (…) Jest to swoiste, tak bym powiedział, lewarowanie rozwoju gospodarczego. To lewarowanie (…) wystąpiło już na etapie naszego ubiegania się o możliwość zarządzania projektem – uważa Jerzy Korolewicz.
Zdanie to potwierdza Hanna Nowicka.
– Również po tym okresie, gdy zakończą się duże środki na szkolenie, firmy w Bazie Usług Rozwojowych będą mogły (…) budować swój potencjał. Wówczas przedsiębiorcy będą mogli korzystać, być może z mniejszym dofinansowaniem albo bez niego, z podmiotów, które mają już określoną renomę na rynku.
Projekt dofinansowania usług rozwojowych w subregionie zielonogórskim i gorzowskim jest częścią Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020.