LUBUSKIE:

Lubuskie w Krajowym Programie Odbudowy: 6 inwestycji przeszło, ale czy będą realizowane?

Tzw. „złotą piętnastkę” inwestycji złożył do Krajowego Programu Odbudowy samorząd województwa lubuskiego. Jeszcze w ubiegłym roku przedstawił 15 zadań, które zdaniem włodarzy powinny się znaleźć w tym zestawieniu. Akceptację uzyskało 6 projektów.

Pozytywną ocenę otrzymała m.in. budowa ścieżek rowerowych, Parku Technologii Kosmicznych i zakup hybrydowego taboru kolejowego.

Następnie – zielone szpitale. To termomodernizacja lubuskiej ochrony zdrowia, przyjazna środowisku i pacjentom. Realizujemy w tej chwili dużo w tym zakresie, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – za 50 milionów szpital w Zielonej Górze przechodzi termomodernizację. Ale zależy nam na tym, żeby pozostałe szpitale również mogły zrealizować ten projekt, za 191 milionów złotych. Akceptację uzyskał również Park Technologii Kosmicznych, który budujemy.

Marszałek zastrzegła jednak, że decyzja o tym, które projekty będą realizowane, ma jeszcze zapaść. – Faktycznie, nie ma gwarancji, że te sześć projektów będzie realizowanych – potwierdził Maciej Nowicki, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego.

Ja myślę, że będą miały duże szanse realizacji, ale gwarancji nie ma. Tak samo jak nie jest powiedziane, że inne projekty przez nas zgłoszone (albo nawet jeszcze w ogóle niezgłoszone) nie będą pasowały do ostatecznie przyjętych obszarów wsparcia. W tej chwili wygląda na to, że takimi obszarami wsparcia pozostaną: cyfryzacja, zielony rozwój – pod którym kryje się przede wszystkim energia i środowisko, zrównoważony ekologiczny transport i zdrowie.

Krajowy Program Odbudowy to plan, który ma wyciągnąć Polskę z kryzysu i przygotować ją na następne, nieprzewidziane okoliczności. Powstanie programu było warunkiem tego, by nasz kraj mógł sięgnąć po środki z unijnego Funduszy Odbudowy. Dla Polski przewidziano ponad 50 miliardów euro.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00