– Mam nadzieję, że to będzie tłusty czwartek dla naszego regionu – w taki sposób marszałek Elżbieta Polak ogłosiła początek konsultacji ws. wykorzystania unijnych funduszy w nowej perspektywie finansowej. Przedstawiła też, na co województwo przeznaczyło poprzednią pulę środków.
W latach 2014-2020 samorząd zainwestował 6,5 miliarda złotych w ramach regionalnych programów operacyjnych.
W zakresie poprawy dostępności transportowej i teleinformatycznej to 656 kilometrów nowych i zmodernizowanych dróg, 9 obwodnic, to trasa S3 za prawie 4 miliardy złotych. W regionie lubuskim wciąż podkreśla się niską innowacyjność, ale innowacyjność nie może być wysoka, skoro nasza stolica – Zielona Góra – nie ma ani jednego parku naukowo-technologicznego. To samorząd województwa zainwestował w siedem parków naukowo-technologicznych, a teraz po wielkich perturbacjach udaje nam się budować Park Technologii Kosmicznych.
Słowa o perturbacjach dementował wiceprezydent Zielonej Góry, Krzysztof Kaliszuk. Przekonywał, że miasto nie blokuje budowy Parku Technologii Kosmicznych.
Województwo lubuskie w grudniu 2019 zakupiło działkę od Uniwersytetu Zielonogórskiego. Pierwszy przetarg, ze względu na zbyt dużą kwotę, unieważniono. Drugi został przeprowadzony między czerwcem a wrześniem. We wrześniu dokonano wyboru oferty, w październiku przyjęty został plan miejscowy. Czy ten miesiąc między wrześniem a październikiem spowodował, że do dziś nie ma wybudowanego tego obiektu? Nie widzę żadnego opóźnienia z naszej strony, natomiast widzę zmarnowanie środków własnych województwa na coś, co można było zrealizować z centralnych środków unijnych.
Koszt budowy parku to 62 miliony złotych.
Marszałek dodała, że województwo zainwestowało również w budowę mostów w Skwierzynie, Milsku i Gościmiu, a także modernizację ponad 200 kilometrów linii kolejowych. Poza tym przeznaczyło ponad 200 milionów złotych na walkę z pandemią koronawirusa.