LUBUSKIE:ZIELONA GÓRA:

Ortopedia będzie sprawniejsza. Powstaną nowe miejsca, winda i gabinety

Przyszły rok z pewnością będzie dobry dla szpitala uniwersyteckiego. W lecznicy wyremontowany zostanie Kliniczny Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej. Przybędzie tam miejsc dla pacjentów, poprawią się również warunki higieniczne.

Obecnie szpital dysponuje 35 łóżkami na oddziale. To za mało względem potrzeb.  – Bardzo często, gdybyście państwo zajrzeli do statystyki, liczba jest znacznie przekroczona. Nierzadko zdarzało się, że pacjenci musieli leżeć na korytarzu. To nieludzkie, że ci ludzie znajdowali się w takich warunkach – mówi kierownik oddziału, Lesław Mądry.

Szpital planuje uzyskać 15 dodatkowych miejsc dla pacjentów w 5 salach, w tym jedną izolatkę. W ten sposób „czysta” część ortopedii będzie oddzielona od „brudnej”.

Obok kwestii etycznych istotna jest kwestia bezpieczeństwa epidemiologicznego. Oddział musi być z założenia bardzo czysty, sterylny, nienarażony na zakażenia szpitalne. Dotyczy to zwłaszcza chorych ortopedycznych. Będzie można ich segregować, w sensie epidemiologicznym, w sposób rozsądny i sprawny.Lesław Mądry, kierownik Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze

Sytuację na oddziale potwierdza lekarz Antoni Ciach. Dodał, że modernizacja jest konieczna, ponieważ liczba zabiegów się zwiększa.

Pamiętamy czasy, kiedy zdarzał się jeden pacjent w podeszłym wieku na tydzień, ze złamaniami wieku podeszłego. Gdzie robiliśmy 5 endoprotez rocznie. W tej chwili robimy po 10 tygodniowo. Potrzeby są bardzo duże, nie mówię już o innych zabiegach ortopedycznych. A na dodatek, od czasu gdy jesteśmy centrum urazowym, ościenne szpitale niechętnie robią urazy. Trafiają do nas niekoniecznie tylko ci pacjenci, którzy powinni trafić do centrum urazowego.Antoni Ciach

Remont obejmie też szatnie dla personelu, gabinety zabiegowe i windę, która łączy blok operacyjny ze Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym. Ułatwi to pracę lekarzom, a także studentom, którzy zechcą kształcić się w zakresie ortopedii i chirurgii urazowej.

Kierownik oddziału zapewnia, że szpital postara się, aby remont był jak najmniej uciążliwy dla pacjentów. Nieuniknione będzie jednak ograniczenie liczby przyjęć.

To będzie okres trudny. Zresztą jesteśmy przyzwyczajeni do ciągłej prowizorki, z uwagi na to, że tak jak było wspomniane, chorzy leżą na korytarzu. Niestety musimy na ten okres trochę ograniczyć liczbę przyjęć planowych. Na tym etapie remontu, który teraz się rozpocznie, tracimy jedną salę, niestety czterołóżkową. Będziemy musieli kombinować, żeby pomieścić chorych – wiadomo, że urazowych trzeba zoperować, natomiast planowych będziemy musieli przesunąć w kolejce. Mam nadzieję, że któryś z ościennych oddziałów przejmie część pacjentów. Wiem jednak, że kolejki są wszędzie i nie jest to takie proste.Lesław Mądry

Modernizacja Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej rozpocznie się 8 stycznia i ma potrwać pół roku. Roboty budowlane będą kosztować ponad 3 miliony złotych. 2 miliony 800 tysięcy to dofinansowanie samorządu województwa. Wykonawcą zadania będzie firma Partnerbud-Projekt sp. z o.o. z Zielonej Góry.

 

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00