Osadzeni w Zakładzie Karnym w Krzywańcu, w ramach zajęć resocjalizacyjnych, tworzą ośrodek sztuki. Przypomnijmy, że podstawowym celem resocjalizacji jest powstrzymanie osoby skazanej od ponownego popełnienia przestępstwa. Zaś resocjalizacja sztuką pomaga również w podjęciu walki o zmianę dotychczasowego stylu życia.
Partnerem nowopowstałego ośrodka sztuki jest Stowarzyszenie Kuratorów Sądowych Frontis oraz Teatr Lubuski, który wspiera osadzonych od 2018 roku. Porucznik Piotr Hamera – rzecznik prasowy dyrektora Zakładu Karnego w Krzywańcu – mówi, że warsztaty artystyczne angażują osadzonych do pracy nad sobą i własnymi deficytami.
Iwona Konecka, wiceprezeska Stowarzyszenia Kolektyw Kobietostan, która w Zakładzie Karnym współorganizuje Centrum Sztuki Osadzonych podkreśla, że sztuka daje osadzonym to samo, co innym ludziom. Przede wszystkim chodzi o poczucie sprawczości, podmiotowości i bycie częścią grupy, w którą mogą się w pełni zaangażować.
Tylko do tej pory na warsztaty resocjalizacji sztuką w Zakładzie Karnym w Krzywańcu zapisało się około 80 osób. Efekty ich pracy zostaną przedstawione jesienią 2023 roku w ramach Festiwalu Sztuki Osadzonych.
Materiał przygotowała Izabela Budakowska.