LUBUSKIE:TEATR

Uzdrawiająca sztuka, czyli jak dzięki teatrowi prowadzić resocjalizację

Osadzeni w Zakładzie Karnym w Krzywańcu, w ramach zajęć resocjalizacyjnych, tworzą ośrodek sztuki. Przypomnijmy, że podstawowym celem resocjalizacji jest powstrzymanie osoby skazanej od ponownego popełnienia przestępstwa. Zaś resocjalizacja sztuką pomaga również w podjęciu walki o zmianę dotychczasowego stylu życia.

Partnerem nowopowstałego ośrodka sztuki jest Stowarzyszenie Kuratorów Sądowych Frontis oraz Teatr Lubuski, który wspiera osadzonych od 2018 roku. Porucznik Piotr Hamera – rzecznik prasowy dyrektora Zakładu Karnego w Krzywańcu – mówi, że warsztaty artystyczne angażują osadzonych do pracy nad sobą i własnymi deficytami.

Zakład karny jest miejscem wykonywania kary przede wszystkim, ale tam się toczy normalne życie. Jak ktoś odbywa karę pięciu czy dziesięciu lat też nie może być odcięty od normalnego funkcjonowania, bo później jak taka osoba wychodzi to tak jakbyśmy zwierzę z klatki wypuścili. Więc ta praca musi być cały czas w bardzo szerokim aspekcie prowadzona. To nie tylko uzupełnienia wykształcenia, to nie tylko możliwość podjęcia pracy, ale to też praca nad własną psychiką.

Iwona Konecka, wiceprezeska Stowarzyszenia Kolektyw Kobietostan, która w Zakładzie Karnym współorganizuje Centrum Sztuki Osadzonych podkreśla, że sztuka daje osadzonym to samo, co innym ludziom. Przede wszystkim chodzi o poczucie sprawczości, podmiotowości i bycie częścią grupy, w którą mogą się w pełni zaangażować.

Celem całego projektu jest krzewienie idei resocjalizacji przez sztukę oraz wzmacnianie osób, które odbywając karę pozbawienia wolności chcą pracować nad sobą, wzmacniać swoje kompetencje miękkie, podejmować refleksję nad swoim życiem. Wierzymy w to, że resocjalizacja przez sztukę jest szczególnie skuteczna. Otworzyliśmy teraz grupę teatralną męską, żeńską, chór kobiet, grupę dziennikarską, literacką i w planach jest wkrótce zespół muzyczny.

Tylko do tej pory na warsztaty resocjalizacji sztuką w Zakładzie Karnym w Krzywańcu zapisało się  około 80 osób. Efekty ich pracy zostaną przedstawione jesienią 2023 roku w ramach Festiwalu Sztuki Osadzonych.

Materiał przygotowała Izabela Budakowska.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00