ROZMOWA NA 96 FM:

Budżet obywatelski okiem publicysty

– Budżety obywatelskie jeszcze kilka lat temu były ekscentryczną mrzonką – mówi Robert Bagiński, publicysta, autor bloga „Nad Wartą”, który w Rozmowie na 96 FM podzielił się swoimi przemyśleniami na temat próby zaktywizowania mieszkańców właśnie poprzez uczestnictwo w budżecie obywatelskim.

Bagiński uważa, że budżet obywatelski nie aktywizuje zwykłych mieszkańców, tylko środowiska, które już wcześniej w różny sposób działają w przestrzeni miejskiej czy to jako przedstawiciele stowarzyszeń, czy politycy.

Do zwykłego obywatela nie dociera nic. Kryteria dobrego budżetu obywatelskiego to musi być promocja. Po drugie to spotkania. Tylko, że te spotkania to często nie są dyskusje o przedmiocie, ale są to spotkania techniczne. Jak wypełnić, gdzie zanieść, jak zorganizować większą ilość deklaracji.Robert Bagiński

Ponadto zdaniem blogera spora część inwestycji zgłaszanych w budżecie obywatelskim powinno być realizowanych w budżecie ogólnomiejskim. Bagiński twierdzi również, że niektóre samorządy budżetem obywatelskim przykrywają skutecznie dyskusję o całym budżecie miasta.

Wszyscy dyskutują o budżecie obywatelskim, a nikt nie koncentruje się nad tym, co jest wpisywane do budżetu ogólnomiejskiego. Przecież to tam są strategiczne decyzje. 700 mln zł w ogólnym, a w obywatelskim 5-7 mln zł. Powiedzmy sobie wprost, że te budżety obywatelskie są wykorzystywane przez polityków. Nawet jeśli to są społecznicy, którzy też są politykami.Robert Bagiński

Cały program Tomasza Misiaka do wysłuchania poniżej.

Rozmowa na 96 FM 21-08

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00