ROZMOWA NA 96 FM:

Nie chciał mieszkać na prowincji. Zielona Góra i tak go zatrzymała. Marian Szpakowski patronem jednego z rond?

Nadawanie patronów obiektom w Zielonej Górze to już tradycja. Na ten temat powstała nawet publikacja „Patroni zielonogórskich rond”. Z inicjatywy m.in. dyrektora Biura Wystaw Artystycznych tradycja może zostać podtrzymana.

Wojciech Kozłowski chciałby, by miasto uhonorowało Mariana Szpakowskiego, miejskiego plastyka i twórcę „Złotego Grona”. Okoliczność jest szczególna, ponieważ w tym roku mija 35 lat od śmierci artysty i 55 lat od pierwszej wystawy w ramach „Złotego Grona”. Dyrektor BWA uważa też, że Marian Szpakowski był jednym z tych artystów, którzy odgrywali ważną rolę w społecznym życiu miasta.

Był takim człowiekiem, który – jak sądzę – bardzo dużą wagę przywiązywał do tego, żeby nie mieszkać na prowincji. Urodził się w bardzo małym mieście, z rodzicami też mieszkał w niezbyt małych ośrodkach, ale na studiach wylądował w Krakowie. To było jedno z centrów życia kulturalnego Polski. I w 1954 roku chłopak, który ma 28 lat ląduje w Zielonej Górze, która była kilkudziesięciotysięcznym, prowincjonalnym miasteczkiem. Było tu jednak miniaturowe środowisko, które zaczęło intensywnie działać, żeby się nie nudzić, np. Klem Felchnerowski. Szpakowski dość szybko wszedł w to środowisko. W niecałe 10 lat po przyjeździe wymyślił ogólnopolską imprezę artystyczną.Wojciech Kozłowski, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Zielonej Górze

Mowa o wystawach Złotego Grona, które co dwa lata odbywały się w mieście. Tworzyły je dzieła sztuki awangardowej. Obecnie prace znajdują się w magazynach Muzeum Ziemi Lubuskiej.

Teraz Marian Szpakowski ma szansę być uhonorowany przez miasto. Jego imieniem może zostać nazwane rondo przy skrzyżowaniu al. Zjednoczenia i ulicy Węglowej. Projekt uchwały popiera dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej, Leszek Kania oraz dyrektor Instytut Sztuk Wizualnych, prof. Radosław Czarkowski. Więcej o inicjatywie – w całości rozmowy.

Rozmowa na 96 FM – Wojciech Kozłowski

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00