Na ile uzasadniony jest spór w sprawie Domku Winiarza i gdzie powinny pojawić się kamery? O zabytkowych obiektach w Zielonej Górze, a także miejskim monitoringu, mówił w Radiu Index radny Jacek Budziński.
Budynek przy ulicy Ceglanej wyremontuje Lubuska Izba Budownictwa. Będzie on służył jako siedziba organizacji. Zrzeszone w niej firmy wyłożą na renowację 200 tysięcy złotych. Zarząd LIB deklaruje, że przy remoncie weźmie pod uwagę historyczną wartość obiektu i opinię konserwatora zabytków.
Jacek Budziński twierdzi, że sprawę finansowania remontu można było rozwiązać włączeniem go w rewitalizację Wzgórz Winnych.
– Społecznicy uważali, że ten obiekt powinien być objęty rewitalizacją w ramach rewitalizacji Wzgórza Winnego. Dziwię się, że nie został włączony. Jest częścią tego wzgórza i rozumiem ich rację. Natomiast mamy taką sytuację, że firma wyremontuje to na własny koszt. Dla mnie najważniejsze jest to, że miasto nie traci kontroli nad tym budynkiem. Mam nadzieję, że nie będzie tak, że za parę lat, jeżeli pan prezydent Kubicki, nadal będzie prezydentem, przyjdzie i powie, że ten obiekt jest na sprzedaż. Nie tędy droga.
Duże wątpliwości w ostatnim czasie wzbudził także nowoczesny miejski monitoring, a dokładnie dostęp ABW do jego zapisów. W ocenie Jacka Budzińskiego bardziej należy się zastanowić nad rozmieszczeniem kamer:
– W śródmieściu OK, bo tu wiele różnych rzeczy się dzieje. Natomiast uważam, że w drugim rzucie powinny być to duże osiedla mieszkaniowe. Ja mieszkam na Pomorskim. Mamy tam stary, analogowy monitoring, który dzisiaj jest tylko wątpliwej jakości ozdobą. Osiedle Zacisze z kolei dogadało się z firmą, prywatnie zainwestowało i ma monitoring osiedlowy, który świetnie działa. Jeśli nic nie stoi na przeszkodzie, jest taka możliwość technologiczna, powinniśmy ten monitoring założyć na osiedlach.
Dodatkowo, według radnego, poza kamerami władze Zielonej Góry powinny zadbać o większą liczbę patroli.
Szczegóły nt. ostatnich miejskich inwestycji, a także spraw ogólnopolskich – referendum ws. uchodźców i referendum konstytucyjnego – poniżej.
Rozmowa na 96 FM – Jacek Budziński