Pierwszą z umów będzie podpisanie porozumienia pomiędzy Uniwersytetem Zielonogórskim a firmą SINERSIO powołujące do życia Centrum Kompetencyjne. W wyniku tego porozumienia naukowcy i studenci UZ będą korzystać w celach edukacyjnych z najnowocześniejszej na zachodzie Polski serwerowni. To pierwsze tego typu kompleksowe porozumienie w regionie. Współpraca pomiędzy firmą SINERSIO, zlokalizowaną w nowosolskim parku technologicznym Interior, a Uniwersytetem Zielonogórskim zakłada konkretne działania. Zostały one rozpisane na najbliższe trzy lata. Zakładają cykle szkoleń i warsztatów w zakresie najnowocześniejszych technologii IT, uzupełnione o szkolenia miękkie oraz opiekę ekspercką nad konkretnymi pracami dyplomowymi.
Drugą umowa dotyczy współpracy pomiędzy Wydziałem Mechanicznym Uniwersytetu Zielonogórskiego a firmą B&R. Ze strony Uniwersytetu umowę podpisze prorektor ds. rozwoju UZ prof. Andrzej Pieczyński, a firmę B&R reprezentował będzie Dariusz Plewik. O godz. 13.00 w Auli 044 (parter siedziby Wydziału Mechanicznego przy ul. Szafrana 4) odbędzie się prezentacja technologii B&R. Firma B&R jest jednym z największych, prywatnych przedsiębiorstw dostarczających zintegrowane rozwiązania automatyzacji. Z oferty firmy korzystają producenci maszyn, firmy inżynierskie, integratorzy systemów, a także klienci końcowi z wielu branż przemysłu. Zakład produkcyjny zlokalizowany jest w Austrii, a globalny zasięg zapewniony jest poprzez 168 biur w 68 krajach.
Ostatnią z umów to porozumienia o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Zielonogórskim z Okręgowym Inspektoratem Pracy. Niesformalizowana współpraca pomiędzy Uniwersytetem Zielonogórskim i Państwową Inspekcją Pracy- Okręgowym Inspektoratem Pracy w Zielonej Górze rozpoczęła się 20 października 2009 roku. Współpraca, trwająca już czwarty rok, choć bez podpisanej formalnej umowy, była satysfakcjonująca dla obu stron, nasi studenci i absolwenci zyskiwali potrzebną wiedzę, okręgowy inspektorat mógł prowadzić szerokie działania prewencyjne. Ostatnie spotkanie ze studentami w ramach akcji: Nie połam nóg w drodze do kariery odbyło się 27 listopada 2012 roku dla studentów Wydziału Mechanicznego – uczestniczyło w nim 164 studentów. Taka współpraca jest unikalna w skali kraju, a jej sformalizowanie pozwoli na jeszcze szerszy zakres wspólnych działań.
Autor: Paweł Hekman