Niepełnosprawni radzą sobie lepie lepiej
Łukasz zdradził, że kryzys w gospodarce paradoksalnie sprzyja niepełnosprawnym. – Tendencja zatrudniania absolwentów UZetu z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności nie jest spadkowa. Wręcz przeciwnie. Można powiedzieć, że jest moda na zatrudnianie niepełnosprawnych, a wiąże się to z ułatwieniami dla przedsiębiorców – przekonywał gość „Kwadransu Akademickiego”. Nasz rozmówca podkreślił, że doskonałym przykładem były ostatnie Targi Pracy na Uniwersytecie Zielonogórskim.
Główne bariery – architektura i mentalność
Łukasz Ławrowski mówił też o najpoważniejszych problemach, z jakimi borykają się niepełnosprawni studenci. – Najwięcej problemów jest jednak pod kątem barier architektonicznych. Te starsze budynki na uczelni nie są dostosowane. Często budynków nie można dostosować ze względu na zbyt wysokie koszty. Muszę powiedzieć, że nasi studenci są dzielni i radzą sobie z utrudnieniami. Bardzo poważne są bariery mentalne w postaci postrzegania niepełnosprawnych jako mniej wartościowych ludzi – martwił się Łukasz Ławrowski.
Nie jest tak źle
Od naszego gościa dowiedzieliśmy się także, że Rada Studentów Niepełnosprawnych jako jedna z niewielu organizacji studenckich na Uniwersytecie Zielonogórskim nie boryka się problemem braku wolontariuszy. – W ubiegłym roku mieliśmy ponad 30 studentów. Teraz będzie ich nieco mniej. Większość naszych ludzi pochodzi z wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu – zakończył gość „Kwadransu Akademickiego”.
Autor: Karol Tokarczyk