Od 1 października, czyli od rozpoczęcia roku akademickiego 2019/2020, wchodzą zmiany dotyczące świadczeń stypendialnych dla studentów. Zmiany dotyczą również stypendiów dla doktorantów, którzy rozpoczęli studia doktoranckie w minionych latach. Nie dotyczy to osób, które rozpoczynają studia na poziomie doktoranckim w tym roku i są odsyłane do szkół doktorskich.
Pierwsza zmiana dotyczy tego, że stypendium może być zwiększone tylko dla studentów w wyjątkowych przypadkach. Wcześniej dotyczyło to również studentów zamieszkujących w akademikach i na stancji. Obecnie taką możliwość będą miały tylko osoby o szczególnie uzasadnionych sytuacjach życiowych.
Przypomnijmy, że stypendium socjalne przysługuje studentom, których dochód na członka w rodzinie nie przekracza 1051,70 zł. Tutaj zmiany dotkną osoby, których dochód na członka w rodzinie wynosi 528 złotych netto i niżej. Tacy studenci będą zobowiązani dostarczyć informację z Ośrodka Pomocy Społecznej o sytuacji dochodowej i majątkowej swojej rodziny.
Kierownik Działu Spraw Studenckich wyjaśnia jaki cel ma ustawa i jakie kroki powinni podjąć studenci, których ona dotyczy.
Kolejną zmianą jest to, że wszystkie stypendia na studiach pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolitych magisterskich nie będą przysługiwać już dłużej niż przez 6 lat od rozpoczęcia studiów.
Wnioski o wszystkie stypendia na semestr zimowy należy składać tylko w terminie od 1 do 15 października. Wyjątkiem są stypendia socjalne dla osób niepełnosprawnych – będzie można składać je również w innych terminach.