Spotkanie rozpocznie wykład otwarty dr Ryszarda Petru pt. „Perspektywy strefy euro na najbliższą dekadę”. Wykład odbędzie się w sali nr 1, w siedzibie wydziałów nauk ścisłych przy ul. Szafrana 4A (bud. A-29). Po nim nastąpi uroczyste wręczenie dyplomów. Wszyscy absolwenci studiów podyplomowych Mechanizmy funkcjonowania strefy euro mają możliwość uczestnictwa w bazie NBP i w momencie ustalenia daty wejścia Polski do Unii Gospodarczej i Walutowej mogą zostać zatrudnieni jako eksperci w trakcie przeprowadzania kampanii informacyjnej w tym zakresie, jak również później w innych podmiotach pracując tam przy dostosowaniu monetarnym.
Studia finansowane były przez Narodowy Bank Polski, słuchacze uiścili jedynie opłatę rekrutacyjną w wysokości 300 zł. Zajęcia odbywały się w cyklu 15 spotkań sobotnio-niedzielnych obejmujących od 10 do 15 godzin zajęć (wykładów i ćwiczeń). W ramach każdego spotkania przewidziany był komentarz aktualnych wydarzeń ekonomicznych (w wymiarze krajowym i międzynarodowym) wpływających na zachowania rynków finansowych i gospodarki.
Studia zakończyły się egzaminem centralnym w formie pisemnej. Egzamin składał się z testu i eseju, zarówno tematy eseju i pytania przygotowane zostały przez NBP. Studia podyplomowe Mechanizmy funkcjonowania strefy euro realizowane są w całej Polsce (po jednym ośrodku akademickim w każdym województwie).
Ryszard Petru – Przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich (od 13 maja 2011 r.), ekonomista ds. Polski i Węgier w Banku Światowym w latach 2001-2004, główny ekonomista w Banku BPH do 2008 r., dyrektor BRE Banku i PKO BP. W grudniu 2011 został partnerem w firmie PricewaterhouseCoopers, aktualnie doradca marszałka województwa dolnośląskiego ds. gospodarczych.
Więcej informacji na temat studiów podyplomowych Mechanizmy funkcjonowania strefy euro można znaleźć na stronie www.wez.uz.zgora.pl
Autor: Damian Łobacz