Tegoroczni nobliści to Francuz Serge Haroche oraz Amerykanin David Wineland, niezależnie od siebie odkryli właśnie taką metodę pomiarową. Jak podaje Komitet Noblowski, metody fizyków i ich zespołów są bardzo podobne. Obaj panowie zajmują się dziedziną nauki, która nazywa się optyką kwantową i właśnie ich odkrycie może pomóc w tworzeniu szybszych komputerów, lub super dokładnych zegarów.
Dziedzina ta rozwinęła się znacząco od połowy lat 80. Przełomowe badania laureatów to pierwszy krok na drodze do budowy nowego typu superszybkich komputerów, opartych o fizykę kwantową. Możliwe że komputery kwantowe w XXI w. zmienią nasze codzienne życie tak samo jak klasyczne komputery zmieniły je w poprzednim stuleciu. Te badania doprowadziły również do budowy niesłychanie precyzyjnego zegara, który w przyszłości może zmienić standardy pomiaru czasu, ponieważ odmierza go z dokładnością stokrotnie większą niż dzisiejsze zegary atomowe – podaje Komitet Noblowski.
W związku z tym wydarzeniem Wydział Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego, zaprasza na wykład prof. Wisława Leońskiego pt.: Od kota Schrődingera poprzez kwantowego sapera do nagrody Nobla. Dowiedzieć się tam możecie więcej na temat odkrycia tegorocznych Laureatów. Wykład odbędzie 29 października br. o godzinie 14.00 w sali 106 przy ul. Szafrana 4a.
Autor: Maciej Skorżepo