Upowszechnianie, edukacja i promocja muzyki jazzowej – to główne idee festiwalu Green Town of Jazz, który odbywa się nieprzerwanie od 2005 roku. Uryga, Makowicz, to nazwiska, których miłośnikom jazzu przedstawiać nie trzeba.
Choć to gatunek muzyki raczej dla koneserów, to w założeniu dzięki festiwalowi ma docierać do jak najszerszego grona odbiorców.
Powołując do życia taki festiwal mieliśmy na celu popularyzację muzyki jazzowej, jak również danie szansy i promocji naszych lokalnych artystów, jak również studentów kierunku jazz i muzyka estradowa. Jest to impreza, która daje szansę młodym muzykom i słuchaczom posłuchania znanych zespołów, zapoznania się z nowymi projektami muzycznymi, ale przede wszystkim promocja muzyków zielonogórskich i lubuskich.prof. Jerzy Szymaniuk
W tym roku w ramach trzech festiwalowych wieczorów zaplanowano 6 koncertów. Oprócz wspomnianych gości specjalnych Ewy Urygi i Adama Makowicza wystąpią artyści z Wietnamu, Holandii, Kuby oraz Rosji. Ponadto nie zabraknie spotkań, które mają na celu pogłębienie jazzowej świadomości.
Akademia Jazzu, czy też Otwarte Warsztaty Jazzowe. Proponujemy spotkania na zasadzie masy klas, typowe zajęcia praktycznie, na temat teorii muzyki jazzowej. Jest to znakomita okazja do spotkania się z dobrymi muzykami. Na akademii od wielu lat przedstawiamy młodzieży nowe tematy, nowe projekty. W tym roku temat Tribute to Ella Fitzgerald.prof. Jerzy Szymaniuk
XIII Green Town of Jazz rozpocznie się w czwartek 16 listopada i potrwa do soboty. Szczegółowe informacje i program znajdziecie na Facebooku wydarzenia. Więcej także w całej rozmowie z prof. Jerzym Szymaniukiem.
Godzina Rektorska – prof. Jerzy Szymaniuk