UCZELNIA:

Jak i po co publikować artykuły naukowe? Studenci dowiedzieli się w bibliotece UZ

Na swój dorobek naukowcy pracują całe życie. Dobry badacz nie może oczywiście zaistnieć w świecie nauki bez publikowania artykułów. O tym, jak je zamieszczać i z czego korzystać przy ich pisaniu, powinny wiedzieć m.in. osoby, które specjalizują się w naukach medycznych. Aby początkujący medycy nie pogubili się w ogromie informacji, w bibliotece Uniwersytetu Zielonogórskiego zorganizowano dla nich spotkanie.

Warto wiedzieć, jak publikować artykuły naukowe, ponieważ umieszczanie swoich prac w renomowanych wydawnictwach daje wiele korzyści – przekonuje Jędrzej Dragan z zielonogórskiego oddziału Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland.

Jeżeli chodzi o to, co nam dają takie artykuły, to po prostu przedstawiamy światu efekty naszej pracy. Bo zwykle badamy coś, żeby środowisko naukowe, świat, miał z tego jakieś korzyści. W ten właśnie sposób pokazujemy, co osiągnęliśmy. Teraz będą zmiany – osoby publikujące będą mogły łatwiej dostać się do szkoły doktorskiej. Będą znacznie bardziej rozpoznawalne w środowisku naukowym, gdy będą starać się o pracę w instytutach naukowych, będzie im łatwiej dostawać fundusze na badania naukowe, zdobywać granty.Jędrzej Dragan

Przykładowe rodzaje artykułów, jakie mogą publikować medycy, to teksty z konferencji naukowych czy doniesienia o nowych odkryciach badawczych. Podczas ich pisania pomocne są np. bazy danych z tekstami medycznymi czy z dziedziny pielęgniarstwa.

Są bazy medyczne, m.in. baza Medline czy bazy pielęgniarstwa w ramach wielodyscyplinowych baz EBSCO i PROQUEST, ale też całe mnóstwo tych najbardziej prestiżowych wydawnictw typu Elsevier, EBSCO, Wiley czy też szereg innych baz, które dotyczą dyscyplin pokrewnych medycynie. Są one w całej sieci uniwersyteckiej, dostępne we wszystkich zakresach numerów IP uczelni. Można z nich korzystać prywatnie, zdalnie – trzeba mieć uczelnianego, autoryzowanego maila, ponieważ te dostępy są kodowane i musimy sprostać warunkom licencyjnym.Ewa Adaszyńska, dyrektor Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego

Ogółem Biblioteka UZ ma dostęp do ponad 50 baz danych, w których znajdują się 4 miliony dokumentów, w tym książki elektroniczne, czasopisma oraz specjalistyczne artykuły naukowe.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00