UCZELNIA:

Jak śmieją się szczury i konie? O tym – na Dniach Języków Obcych

Pełne naukowej refleksji, ale i rozrywki są Dni Języków Obcych na Uniwersytecie Zielonogórskim. Tematem jest humor, żart i komizm obecny w różnych językach. Słuchacze mogą się np. przekonać, jak bardzo humor jest powiązany z kulturą, psychologią, a nawet biologią.

Podobno nie ma nic gorszego, niż tłumaczenie, czemu dowcip jest śmieszny. Naukowcy potrafią jednak zachować proporcje między humorem a powagą swoich wystąpień.

Tym razem wyjątkowo udało nam się powiązać myśl naukową z takim zupełnie ludzkim odruchem śmiechu czy chociaż uśmiechu. Były referaty, w trakcie których rzeczywiście dało się usłyszeć śmiechy w auli, w której odbywają się obrady. Cieszę się, że udało nam się wywrzeć taki efekt.dr Małgorzata Karczewska, Instytut Neofilologii UZ

Jeden z referatów na temat humoru przygotowała dr Ewa Tichoniuk-Wawrowicz. Dotyczył śmiechu i uśmiechu w świecie zwierząt. Okazuje się, że powiedzenie „koń by się uśmiał”, ma swoje uzasadnienie w przyrodzie.

Było dużo ciekawych w moim przekonaniu ilustracji dotyczących różnych gatunków zwierząt, dlatego że bogatą mimikę mają na przykład koniowate. Była mowa o szczurze i jego chichocie. Okazuje się, że szczury też się śmieją, tylko ich śmiech jest niesłyszalny dla ludzkiego ucha. I okazuje się, że jest wiele sygnałów zabawy, które łączą przeróżne gatunki i zamieniają się w język uniwersalny.dr Ewa Tichoniuk-Wawrowicz, Zakład Filologii Romańskiej Instytutu Neofilologii UZ

Ideą Dni Języków Obcych jest promowanie kierunków filologicznych na Uniwersytecie Zielonogórskim. Na zielonogórskiej uczelni można podjąć np. studia z filologii angielskiej, germańskiej i romańskiej.

autorzy: Aleksandra Pietruszewska, Jerzy Jackowski

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00