UCZELNIA:

Jubileusz prof. Matkowskiego

W sobotę, 28 kwietnia 2012 r., o godz. 16.00 w sali 205 w siedzibie Rektoratu Uniwersytetu Zielonogórskiego przy ul. Licealnej 9 odbędą się obchody Jubileuszu 70-lecia profesora Janusza Matkowskiego – wybitnego polskiego matematyka, od wielu lat związanego z Wydziałem Matematyki, Informatyki i Ekonometrii Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Natomiast w niedzielę, 29 kwietnia 2012 r., o godz. 9.00  w sali 207 w siedzibie Wydziału Matematyki, Informatyki i Ekonometrii przy ul. Prof. Z. Szafrana 4a w ramach uroczystych obchodów odbędzie się sesja naukowa poświęcona osiągnięciom Jubilata. Organizacji całości Jubileuszu prof. Matkowskiego patronuje Komitet Honorowy, na którego czele stoi Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego – prof. Czesław Osękowski.

Prof. Janusz Matkowski z Zieloną Górą jest związany od 1997 r., gdzie przeniósł się po 21 latach spędzonych w Bielsku-Białej. W latach 1997-1999 pracował w Wyższej Szkole Pedagogicznej, będąc, w szczególności, dyrektorem Instytutu Matematyki i kierując Zakładem Równań Funkcyjnych. W roku 1999 podjął pracę na Politechnice Zielonogórskiej, a od roku 2001 na powstałym wtedy Uniwersytecie Zielonogórskim, gdzie do kwietnia 2004 roku był kierownikiem Zakładu Analizy Matematycznej. Od początku roku 2012 kieruje Zakładem Równań Funkcyjnych. Od października 1997 roku do czerwca 2004 roku prowadził na zielonogórskich uczelniach seminarium naukowe z równań i nierówności funkcyjnych, które gościło wielu matematyków polskich i zagranicznych. W latach 1991-2011 był także ponownie zatrudniony na Uniwersytecie Śląskim.

Spośród wielu osiągnięć profesora Janusza Matkowskiego na czoło wysuwają się wyniki jego badań naukowych. Jest jednym z najwybitniejszych członków polskiej szkoły równań funkcyjnych, której twórcą był Marek Kuczma, a prekursorem Stanisław Gołąb – obaj byli jego nauczycielami. Jest autorem lub współautorem 210 prac, w tym 191 opublikowanych, 13 przyjętych do druku i 6 przesłanych do recenzji. Większość z nich poświęcona jest równaniom i nierównościom funkcyjnym.

Za swoją działalność naukową był wielokrotnie nagradzany. Już w roku 1970, na Zjeździe Polskiego Towarzystwa Matematycznego w Gdańsku, otrzymał Nagrodę dla Młodych Matematyków. W roku 1991, za cykl artykułów dotyczących charakteryzacji normy przestrzeni Lp, dostał Nagrodę Ministra. Jego prace były dziewięciokrotnie nagradzane w Konkursie im. Marka Kuczmy na Najlepszą Polską Pracę z Równań Funkcyjnych, przy czym trzykrotnie była to nagroda I (1974, 1975 i 2008). Dostrzeżono także osiągnięcia dydaktyczne i organizacyjne profesora Janusza Matkowskiego. W roku 1988, za kształcenie młodej kadry naukowej, otrzymał Nagrodę Ministra, a ostatnio, za działalność w ruchu Olimpiad Matematycznych, Medal Komisji Edukacji Narodowej.

W roku 1987 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Profesor Janusz Matkowski prowadzi szeroką współpracę naukową z matematykami z Polski i z zagranicy. Wielokrotnie, w charakterze visiting professor, odwiedzał uniwersytety w Grazu i Wiedniu (Austria), w Caracas i Cumanie (Wenezuela), w Bernie (Szwajcaria). Wygłaszał też referaty na uniwersytetach w Debreczynie (Węgry), w Belgradzie, Nowym Sadzie i Niszu (Serbia), w Karlsruhe i Siegen (Niemcy), w Riazaniu (Rosja), Waterloo (Kanada), Czengdu (Chiny), Hajfie (Izrael), Walencji (Hiszpania) i Tunisie (Tunezja). Uczestniczył również w blisko stu międzynarodowych konferencjach naukowych, a dwie z nich współorganizował. Wielokrotnie recenzował rozprawy doktorskie (także zagranicą), rozprawy habilitacyjne oraz dorobek naukowy do tytułu naukowego. Opiniował też liczne wnioski o granty naukowe. Obecnie jest członkiem komisji przewodu doktorskiego w Luksemburgu.

Przez cały okres swojej działalności zawodowej profesor Janusz Matkowski poświęcał dużo uwagi kształceniu młodzieży. Począwszy od 1980 roku, przez 25 lat, był przewodniczącym Okręgowego Komitetu Olimpiady Matematycznej w Katowicach. Za działalność w ruchu Olimpiad został odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Przez kilka kadencji był też wiceprezesem Oddziału Górnośląskiego Polskiego Towarzystwa Matematycznego. W Bielsku-Białej utworzył Koło PTM, w ramach którego prowadził zajęcia dla uzdolnionych matematycznie uczniów szkół średnich. Jeden z jego uczniów, Marek Pycia, był trzykrotnym laureatem Olimpiady Matematycznej, zdobył złoty medal w Konkursie na Najlepszą Uczniowską Pracę Naukową zorganizowanym przez PTM i czasopismo Delta, był także najlepszym studentem miasta Warszawy oraz laureatem Nagrody Polityki dla młodych uczonych. W trakcie studiów napisał, pod kierunkiem profesora Matkowskiego, swoją pracę doktorską. Obecnie zajmuje się ekonomią i pracuje na University of California w Los Angeles, USA.

Autor: Źródło: UZ, kt

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00