UCZELNIA:

Już pół wieku wydziału Informatyki, Elektroniki i Automatyki na UZ!

Okrągłe 50 lat to nie tylko rocznica, którą warto świętować, ale również okazja do tego, aby porozmawiać o przyszłości.

W piątek 23 czerwca mieliśmy przyjemność obchodzić jubileusz 50-lecia Wydziału Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki na Uniwersytecie Zielonogórskim. Z pewnością była to okazja do świętowania sukcesów, jak również do spotkania się profesorów oraz byłych absolwentów, o czym zresztą mówi nam prodziekan ds. rozwoju, Tomasz Gratkowski.

Dzisiaj mamy piękną rocznicę 50 lat wydziału. Jest to okazja do tego, żeby się spotkać, powspominać dobre czasy, pokazać jak przez ten czas wydział, który jest myślę perełką na naszej uczelni zmienił się i rozwinął. Jest to okazja tak naprawdę do świętowania.

Technologia, szczególnie w tych zakresach nauki, z roku na rok idzie naprzód. Co za tym idzie, można dostrzec na przestrzeni lat, co zmieniło się pod względem nauczania oraz pod względem tego, co oferuje studentom uniwersytet.

Myślę, że się bardzo dużo zmieniło. Wydział od bardzo małego, gdzie kształcił na jednym kierunku, dzisiaj kształci na sześciu. Ma dodatkowe prawa doktoryzowania na trzech kierunkach i prawo habilitowania na dwóch. To wykazuje potencjał tego jak kadra na wydziale się zmieniła i jak rozwinęła się przez te lata. Myślę, że też to co dla nas jest taką wizytówką to nasi absolwenci. Przez te 50 lat udało się wypromować ponad 9 tysięcy absolwentów – mówi Tomasz Gratkowski.

Zmieniło się wiele, lecz na tym władze naszej uczelni nie poprzestają. Wydział dalej będzie inwestował w rozwój. Jak podkreśla prodziekan ds. rozwoju Tomasz Gratkowski  –  Kto się nie rozwija, ten się cofa.

Myślę, że 50 lat to jest taki piękny moment, żeby powspominać co się do tej pory udało zrobić. Jest to również moment aby spotkać się i porozmawiać o przyszłości, bo wydział, myślę, nie będzie zasypiał. Ten, kto się nie rozwija, tak naprawdę się cofa, a szczególnie w takich technologiach jak na naszym wydziale czyli np. w informatyce czy elektronice, także myślę, że jest to bardzo fajny moment do tego, żeby poplanować przyszłość – wyjaśnia dr Gratkowski.

W trakcie jubileuszu nadano również tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. Ericowi Rogersowi z uniwersytetu Southampton, z którym uczelnia nawiązuje wieloletnią już współpracę.

Jakie możliwości daje nam taka współpraca? Chociażby wspólne publikacje i możliwość wyjazdu studentów oraz pracowników Uniwersytetu Zielonogórskiego z programu ERASMUS+ na uczelnię w Southampton, jak również na wiele innych uczelni na świecie. To okazja do tego, aby zobaczyć jak wygląda model akademicki na zagranicznych uczelniach. Możliwość jest o tyle ciekawa, że taki półroczny wyjazd w żaden sposób nie koliduje z programem studiów, co więcej, poszerza horyzonty, pozwala nauczyć się czegoś nowego oraz podszlifować język.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00