W tegorocznej edycji Seminarium weźmie udział 70 studentów i doktorantów astronomii oraz kierunków inżynieryjnych związanych z technologiami kosmicznymi. Dzięki temu na seminarium będzie można posłuchać zarówno o najnowszych obserwacjach oraz wynikach symulacji komputerowych wykonywanych przez studentów, jak i o budowie takich sprzętów, jak łaziki marsjańskie, czy drony atmosferyczne.
Ponadto w trakcie trwania Seminarium wykłady specjalne wygłoszą goście zaproszeni z ośrodków akademickich z całej Polski: prof. dr hab. Giorgi Melikidze (Uniwersytet Zielonogórski), prof. dr hab. Wojciech Dziembowski (Uniwersytet Warszawski), dr hab. Krzysztof Goździewski (Uniwersytet Mikołaja Kopernika), dr hab. Agnieszka Pollo (Uniwersytet Jagielloński), dr Krzysztof Kamiński (Uniwersytet Adama Mickiewicza) oraz mgr Krzysztof Czart (Centrum Astronomii UMK). Oprócz tego, ostatniego dnia Seminarium dla uczestników zorganizowane zostały warsztaty Education and public outreach, które będzie prowadził Pedro Russo z Leiden University w Holandii, zajmujący się przede wszystkim popularyzowaniem astronomii.
Jesteśmy przekonani, że studenci nie tylko będą mogli wymienić się doświadczeniami, ale też miło spędzą czas i będą mieli niejedną okazję, aby lepiej siebie poznać. Przy okazji trwania Seminarium zorganizowane zastały też „Zielonogórskie spotkania z astronomią”, w ramach których odbędą się dwa wykłady popularnonaukowe, na które wstęp jest wolny. Pierwszy wykład odbędzie się 19 września o godz. 18.00. Na wykładzie tym prof. dr hab. Tomasz Bulik z Uniwersytetu Warszawskiego opowie o astrofizycznych falach grawitacyjnych. Z kolei następnego dnia dr Wojciech Lewandowski z Uniwersytetu Zielonogórskiego przedstawi fakty i mity na temat efektu cieplarnianego. Oba wykłady odbędą się w sali A3 (na parterze) w budynku A-29 przy ul. Prof. Szafrana 4a.
Autor: Paweł Hekman