W oficjalnym oświadczeniu znajdujemy następujące uzasadnienie: "Zaszczytny tytuł został nadany Krzysztofowi Pendereckiemu w uznaniu ogromu jego dokonań twórczych, światowego znaczenia jego dzieł oraz zawartego w nich profetycznego przesłania w obronie absolutnych wartości etyczno-intelektualnych, jako odniesień dla fundamentów współczesnej kultury."
Jak wyglądał proces zaproszenia kompozytora na Uniwersytet Zielonogórski? Na to pytanie odpowiedział prof. Tadeusz Kuczyński, rektor uczelni:
Prof. Tadeusz Kuczyński, rektor UZ
Sam mistrz przyznał, że decyzję o przybyciu do Zielonej Góry podjął już w ubiegłym roku. Wielką zasługę miał w tym prof. Maciej Ogarek z Instytutu Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego. Prof. Penderecki podkreślił również, że do przyjazdu przekonał go fakt istnienia Wydziału Muzyki na naszej uczelni:
Prof. Krzysztof Penderecki
Krzysztof Penderecki wspomniał także o tym, że dobry kompozytor pojawia się raz na kilka lat. Jak przyznał – jego dzieła to efekt wieloletniej, żmudnej pracy. On sam zaczynał już w wieku 5 lat.
Prof. Krzysztof Penderecki
W uroczystości nadania tytułu Doctora Honoris Causa wzięli udział przedstawiciele uczelni z całej Polski, jak również władze miasta oraz województwa. Nie zabrakło też licznie zgromadzonych studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Autor: Paweł Hekman