Praca studentek Uniwersytetu Zielonogórskiego na temat leczenia osób z zaburzeniami rytmu serca została doceniona przez grono naukowców. Komitet Naukowy Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego nagrodził Katarzynę Ignor i Olgę Grodzką.
Studentki kierunku lekarskiego prowadziły badania nad tym, jak zapobiegać udarowi mózgu u pacjentów z migotaniem przedsionków. Nie wszyscy chorzy mogą przyjmować leki przeciwkrzepliwe, dlatego inną metodą jest zabieg chirurgiczny w lewym przedsionku serca. Olga i Katarzyna sprawdzały, jak często przed i po zabiegu występowały powikłania u pacjentów. Dużym walorem ich opracowania jest to, że dotyczy aktualnego problemu medycyny. To właśnie zadecydowało o nagrodzie.
[su_quote cite=”Katarzyna Ignor”]Dwa tygodnie temu ukazały się nowe wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Tam również jest rozważany problem naszej pracy, czyli jak leczyć pacjentów. Myślę, że wartościowym było wspomnienie o tym, że jesteśmy świadome tego, że ukazały się te wytyczne i że jesteśmy na czasie.[/su_quote]– Myślę, że trzeba powiedzieć też o tym, że do tej pory nie było jakiegoś jednego, jasnego schematu, jak leczyć pacjentów. Było rozważanych dosyć dużo wariantów. Nasza praca ujęła wszystkie możliwości – dodaje Olga Grodzka.
Studentki przygotowały swoją pracę z pomocą lekarza Konrada Pieszko z Collegium Medicum. Ich współpraca z kardiologiem zaczęła się od zajęć na oddziale szpitala w Nowej Soli, również tych dodatkowych.
[su_quote]Chodziłyśmy do niego na dyżury, nadobowiązkowe, żeby zobaczyć więcej niż na zajęciach, żeby nauczyć się czegoś więcej. Wtedy pan doktor Pieszko wpadł na pomysł takiej pracy. Zareagowałyśmy na to z entuzjazmem i tak się zaczęła nasza praca.[/su_quote]Całą rozmowę ze studentkami znajdziecie na Facebooku Radia Index.