UCZELNIA:

Mają serce do medycyny! Zielonogórskie studentki z nagrodą kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

Praca studentek Uniwersytetu Zielonogórskiego na temat leczenia osób z zaburzeniami rytmu serca została doceniona przez grono naukowców. Komitet Naukowy Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego nagrodził Katarzynę Ignor i Olgę Grodzką.

Studentki kierunku lekarskiego prowadziły badania nad tym, jak zapobiegać udarowi mózgu u pacjentów z migotaniem przedsionków. Nie wszyscy chorzy mogą przyjmować leki przeciwkrzepliwe, dlatego inną metodą jest zabieg chirurgiczny w lewym przedsionku serca. Olga i Katarzyna sprawdzały, jak często przed i po zabiegu występowały powikłania u pacjentów. Dużym walorem ich opracowania jest to, że dotyczy aktualnego problemu medycyny. To właśnie zadecydowało o nagrodzie.

Dwa tygodnie temu ukazały się nowe wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Tam również jest rozważany problem naszej pracy, czyli jak leczyć pacjentów. Myślę, że wartościowym było wspomnienie o tym, że jesteśmy świadome tego, że ukazały się te wytyczne i że jesteśmy na czasie.Katarzyna Ignor

– Myślę, że trzeba powiedzieć też o tym, że do tej pory nie było jakiegoś jednego, jasnego schematu, jak leczyć pacjentów. Było rozważanych dosyć dużo wariantów. Nasza praca ujęła wszystkie możliwości – dodaje Olga Grodzka.

Studentki przygotowały swoją pracę z pomocą lekarza Konrada Pieszko z Collegium Medicum. Ich współpraca z kardiologiem zaczęła się od zajęć na oddziale szpitala w Nowej Soli, również tych dodatkowych.

Chodziłyśmy do niego na dyżury, nadobowiązkowe, żeby zobaczyć więcej niż na zajęciach, żeby nauczyć się czegoś więcej. Wtedy pan doktor Pieszko wpadł na pomysł takiej pracy. Zareagowałyśmy na to z entuzjazmem i tak się zaczęła nasza praca.

Całą rozmowę ze studentkami znajdziecie na Facebooku Radia Index.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00