Jakiś czas temu przybliżaliśmy Wam, czym jest kognitywistyka. Wracamy do tego tematu, ponieważ Koło Naukowe Literaturoznawstwa Kognitywnego prężnie się rozwija. Na cyklicznych spotkaniach pokaże nauki o poznaniu od ogółu do szczegółu. Mowa będzie nawet o jedzeniu, które przywołuje wspomnienia!
Pierwsze referaty wygłoszą dr Krystian Saja, opiekun koła i Oskar Wojtania, student III roku dziennikarstwa. Wykładowca wystąpi z tematem “Kognitywistyka nie taka straszna. Nauki o poznaniu a życie ludzkie”. Oskar Wojtania opowie natomiast o poznawczym, zmysłowym wymiarze jedzenia.
Kto skojarzył temat z magdalenkami i Marcelem Proustem, trafił w dziesiątkę. Cykl powieściowy “W poszukiwaniu straconego czasu” utwierdził Oskara w przekonaniu, że powinien przygotować wykład na taki temat.
Dla każdego zmysłowe jedzenie to inne danie. Każde łączy jednak jeden element – przywoływanie tego, co zachowało się w naszej pamięci.
Kiedy i gdzie jeszcze mamy do czynienia z kognitywistyką w życiu ludzkim? Właściwie na każdym kroku. Nawet w momencie wywiadu radiowego.
Pierwsze spotkanie koła – 21 marca o 13:15 w auli C na kampusie B Uniwersytetu Zielonogórskiego. Szczegóły – jak na temat nauk o poznaniu przystało – poznacie w całej rozmowie.
Krystian Saja, Oskar Wojtania