Koncepcja została zrealizowana przez zespół z Zakładu Animacji Kultury i Andragogiki na Wydziale Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu UZ. Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Edukacja kulturalna i diagnoza kultury.
Intencją badań było odnalezienie w regionie województwa lubuskiego osób, które swoje zainteresowania ulokowały w rozwój kulturowy, wykluczając udział tradycyjnych instytucji zajmujących się dziedzictwem kulturowym. Głównym celem działań było wyłonienie grupy ludzi podejmujących inicjatywy wyróżniające się i dość nietypowe. Efektem prac będzie stworyenie mapy kulturowej województwa lubuskiego, na której znajdą się jednostki niezależne od kulturowych instytucji państwowych.
Jak powstał pomysł projektu? O tym opowiedziała nam dr Sylwia Słowińska, adiunkt w Zakładzie Animacji Kultury i Andragogiki oraz koordynatorka badań:
Dr Sylwia Słowińska o powstaniu projektu
Mimo możliwości zaistnienia na mapie kulturowej województwa lubuskiego, chęć udziału zgłosiła mała liczba osób. W związku z tym powstał pomysł, aby wysłać listy do gmin, urzedów, miast, instytucji kulturowych. Liczba odpowiedzi była jednak nadal znikoma. Dlatego zasięgnięto rady ekspertów, które znają środowisko kulturowe. Dzięki ich wiedzy, koordynatorka projektu mogła dotrzeć i zaprosić do współpracy większe grono osób, którym tematyka jest bliska. Czym kierowano się przy doborze współpracowników?
Dr Sylwia Słowińska o kryteriach wyboru grup
Na spotkaniu pojawiły się zróżnicowane zagadnienia dotyczące kultury w naszym regionie: Stowarzyszenie Biegni, które zajmuje się kulturą hip – hopową, grupa bboy “Tanasco Break Rebels”, Grupa Tancerzy Ognia “Suri”, drwale oraz panie, które organizują coroczny festiwal pierogów. Wszystkie z grup mogą ze sobą współpracować, . A jakie są korzyści z tej współpracy? O tym opowiedział założycielStowarzyszenia Biegni w Zielonej Górze, Andrzej Burchardt:
Założyciel Biegni, Andrzej Burchardt o korzyściach ze współpracy
Autor: Paulina Och