Wniosek liczy 1500 stron. Co zawiera?
– Między innymi wykaz kadry, program kształcenia dotyczący każdego przedmiotu znajdującego się w programie studiów, sylabusy, wykaz infrastruktury, wykaz planowanych inwestycji w zakresie budowy laboratoriów oraz instytutu patomorfologii, regulamin praktyk studenckich – wylicza doradca marszałek dr Dariusz Kotlęga.
Potrzeba powołania kierunku lekarskiego wynikała wprost z Lubuskiej Strategii Ochrony Zdrowia na lata 2010-2013. Analiza diagnozy zasobów kadrowych w ochronie zdrowia wskazywała na wieloletnie zaniedbania i deficyty wielu specjalności lekarskich w naszym regionie.
– Tworzenie kierunku lekarskiego rozpoczęliśmy od budowania partnerstwa wielu osób, podkreśla p.posel Bozenna Bukiewicz, która od początku idei zabiega o poparcie Ministra Zdrowia oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Oczywiście część ludzi nie wierzyła w to, że projekt może się udać. Ale udało się przekonać Lubuską Radę Zdrowia, Sejmik Lubuski podjął również stanowisko w tej sprawie. Senat UZ także podjął stosowną uchwałę.
Podstawą uruchomienia kierunku jest niezbędna infrastruktura. Szpital Wojewódzki w Zielonej Górze oraz Uniwersytet Zielonogórski otrzymały dofinansowanie z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na zagospodarowanie terenu szpitala oraz modernizację oddziałów na potrzeby nauczania klinicznego, a także dostosowanie infrastruktury uczelni.
Projekt ma poprawić bezpieczeństwo zdrowotne regionu i wzmocnić jego pozycję.
Autor: kr, mat. prasowe www.lubuskie.pl