UCZELNIA:

Naukowiec z Uniwersytetu Zielonogórskiego otrzymał nagrodę PAN

Zielonogórskiemu naukowcowi wyróżnienie przyznano za cykl publikacji o nowoczesnych metodach planowania eksperymentów. Prace dotyczą problemów związanych z obserwacją i matematycznym modelowaniem procesów lub obiektów o dynamice czasoprzestrzennej. To znaczy, że zjawisko lub fenomen, który chce się zbadać, nie zachowuje zasady trzech jedności – czasu, miejsca i akcji. Takie okoliczności stwarzają poważne utrudnienia i problemy z dokonywaniem interesujących i użytecznych pomiarów.

Udoskonalanie techniki eksperymentów ma szczególne zastosowanie w życiu codziennym. Dzięki dokładniejszym danym, możliwe będą np. bardziej precyzyjne prognozy pogody. Oprócz tego, zbierane informacje można wykorzystać do optymalnego sterowania niektórymi systemami – chociażby ogrzewaniem w tzw. inteligentnych budynkach. W takich konstrukcjach czujniki temperatury należy tak rozmieścić, aby zużywały one jak najmniej energii, a dostarczały wartościowych informacji o rozprzestrzenianiu się ciepła w pomieszczeniach.

Wynikiem innowacyjnych badań prof. Patana są skuteczne i efektowne algorytmy planowania pomiarów, głownie dla sieci sensorowych – najnowocześniejszej klasy systemów komputerowo-pomiarowych. Co ciekawe, każdy z nas jest (nawet nieświadomie) ruchomym węzłem takowych sieci. Przeróżne czujniki są bowiem na wyposażeniu wielu urządzeń, np. telefonów komórkowych, kamer, czy nawigacji GPS.

Autor: Marcin Pakulski

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00