UCZELNIA:

Noc Biologów. Jak było?

Uczestnicy Nocy Biologów na własnej skórze przekonają się jak wygląda praca naukowca. Prof. Gabryś wyjaśnia, że uczestnicy warsztatów będą mogli samodzielnie przygotować preparaty mikroskopowe lub wyodrębnić DNA.

Profesor Beata Gabryś, organizatorka akcji zdradza, że eksperymenty popularnonaukowe cieszą się dużą popularnością. Udział w zajęciach na zielonogórskiej uczelni oprócz zorganizowanych grup ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zgłosiły także osoby indywidualne.

Noc Biologów odbywa się w Polsce po raz pierwszy.

 
Relacja na żywo na naszym portalu.
 
15:08 – Pojawiły się już pierwsze grupy. Przeważają dzieci ze szkół podstawowych.
 
15:15 – Okolo 15:30 porozmawiamy z organizatorką Nocy Biologów na Uniwersytecie Zielonogórskim. Prof. Beata Gabryś opowie o pierwszych wrażeniach z imprezy.
 
15:27 – Pani profesor jeszcze nie ma, a my chcielibyśmy się dowiedzieć kilku ciekawych rzeczy na temat biologii. Zapytamy między innymi o to na jaki warsztat jej zdaniem jest najbardziej widowiskowym.
 
15:40 – Jesteśmy już po rozmowie z prof. Beatą Gabryś. Organizatorka Nocy Biologów powiedziała, że w dzisiejszej imprezie weźmie udział około 400 osób z zielonej Góry i okolic.
 

16:11 – Ola i Weronika, uczennice SP 17 przybyły na Noc Biologów ze swoja nauczycielką. Obie powiedziały, że liczą na ciekawe wykłady i warsztaty. No i pozdrowiły klasę 4A.
 
16:35 – szczególnie ciekawie zapowiada się warsztat pod hasłem “Pulp fiction w świecie zwierząt – biolog na tropie zbrodni”. Tam podobno rozpoznamy ślady zbrodni.
 
16:44 – Kinga Zawadzka z biura organizacyjnego Nocy Biologów była naszym gościem. Studentka, która działa w Kole Naukowym Bilogów wyjaśniła, że większość przybyłych na dzisiejszą imprezę to uczniowie szkół podstawowych. Sporo jest także osób, które przyszły indywidualnie.
 
17:01 – za około 15 minut porozmawiamy z dr Katarzyną Dancewicz, która prowadzi dziś warsztaty o mszycach…
 
17:08 – A tymczasem rozmowa z Kingą…
 
 
17:18 – dr Katarzyna Dancewicz (Czy mszyce wiedzą co jedzą) oraz dr Elżbieta Heger (Pulp Fiction w świecie zwierząt) były naszymi gośćmi. Obie mówiły, że zainteresowanie ich warsztatami jest spore. Za chwilę dodamy film.
 
17:33 – Za kilkanaście minut, będzie gościć dr Krystynę Walińską i porozmawiamy o świecie roślin. Zapytamy czy są jakieś rośliny, które nadają się do akademików na UZ. Jak to mówią student nie kaktus…
 
17:55 – I specjalnie dla Was: dr Katarzyna Dancewicz i dr Elżbieta Heger…
 
 
17:58 – Dr Krystyna Walińska radziła, żeby w pokoju w akademiku zasadzić kaktusy. Inne rozwiązanie to rośliny, które zamiast gleby potrzebują tylko wody.
 
18:28 – Karolowi udało się porozmawiać z gromadką dzieci, która była na wykładach. Okazuje się, że największe zainteresowanie wzbudziły warsztaty, w czasie których można było poznać kulisy życia ptaków.
 
 
18:52 – Siema tu Agata Małycha! Właśnie szykujemy dla Was kolejny materiał wideo… Co możemy znaleźć w kropli wody? Słuchajcie nas w Akademickim Radiu Index  🙂
 
 
 
19:13 – Za nami rozmowa z dr Grzegorzem Iszkułą. Co wiemy o drzewach? Odpowiedź w materiale, który zobaczycie już za chwilę…
 
19:37 – Niestety nasz internet nie jest za szybki. Ale spokojnie Dr Iszkuła zaraz się tu pojawi…
 
 
20:19 – Do budynku A8 przychodzą nowi odkrywcy wiedzy. Za chwilę wywiad z dr Ewą Nowacką-Chiari o tym, jak powinniśmy się odżywiać.
 
 
20:27 – prof. Beata Gabryś podsumowuje dzisiejsze wydarzenie. – Warto organizować Noc Biologów – mówi organizatorka.
 
 
20:42 – Kończymy relację z Nocy Biologów. Dziękujemy: Jakub Suszka(który także dziękuje), Agata Małycha (dziennikarz i operator kamery), Bartek Jędraś (zestresowany brat Jedi’aja), Malina i Hegel (the best of realizator) i oczywiście Karol Tokarczyk ( prawie dwudziestoośmioletni dziennikarz, z małymi zakwasami w nogach – po 7 golach we wczorajszym meczu)! Pozdrawiami Witka i Michała – uroczych odkrywców wiedzy 🙂

Autor: kt

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00