Uroczystego otwarcia dokonał prof. Czesław Osękowski, Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego. O możliwościach, które stwarza laboratorium, opowiadał Marian Adamski, dyrektor instytutu informatyki i elektroniki: – Student po wyjściu z tego laboratorium, będzie potrafił konstruować urządzenia telekomunikacyjne. Popyt na inżynierów w tej chwili wzrasta i o wiele większe zainteresowanie wzbudzają informatycy, którzy potrafią też zająć się sprzętem. A my ich tutaj tego nauczymy.
W pracowni zgromadzono sprzęt za 250 tysięcy złotych. Pozwala on na prowadzenie zajęć dydaktycznych na automatyce i robotyce, telekomunikacji oraz informatyce. O sprzęcie z którego mogą korzystać studenci, dokładnie opowiadał Michał Doligalski, kierownik laboratorium. Wymienił kilkanaście sprzętów, z którego najprostszy to urządzenie GSM, które jednak stanowi tylko dodatek do terminali Pocket PC…
Jest to jedno z niewielu laboratoriów, które może zaoferować warunki do pracy i standard sprzętu wyższy niż w niektórych firmach branży telekomunikacyjnej. Autor: Piotr Waliński