UCZELNIA:

Obce, a jednak bliskie – języki bez tajemnic na UZecie!

To będą dni pełne nowej wiedzy, nawiązywania naukowych kontaktów, a także zabawy. Wszystko z językami obcymi na pierwszym planie. Instytut Neofilologii i Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego zapraszają do skorzystania z bogatego programu Dni Języków Obcych.

Czwarta edycja imprezy odbędzie się pod hasłem „Język jako przestrzeń kultury”. Skupia w sobie kilka mniejszych przedsięwzięć, m.in. konferencję naukową. Usłyszymy na niej np. o powiązaniach europejskich języków z muzyką i literaturą.

Tym razem nastawiamy się właśnie na rozmowę o związkach języka z szeroko pojętą kulturą. Ta szeroko pojęta kultura zawiera w sobie chociażby język nowych mediów. Pojawia się też język muzyki popularnej, muzyki współczesnej. Także związki z kultura popularną będą widoczne, aczkolwiek nie jest to jedyny temat, wokół którego kręci się całe wydarzenie. Mamy wystąpienia związane z literaturą, językoznawstwem, kulturoznawstwem, filozofią. Mamy przedstawicieli różnych dyscyplin i rodzajów badań, więc jest znaczna różnorodność.dr Małgorzata Karczewska

Łącznie zaprezentowanych będzie 28 referatów. Zostaną wygłoszone po polsku, ale także w języku rosyjskim, niemieckim, hiszpańskim, francuskim, włoskim i angielskim.

Powyższe języki są bardzo popularne, nie tylko w środowisku naukowym. Są jednak osoby, które fascynują się niszowymi językami lub dopiero zaczynają naukę. Dlatego zielonogórska uczelnia zachęca do przyjścia na warsztaty podstaw języka hebrajskiego, czeskiego i rosyjskiego.

Dni Języków Obcych są przeznaczone m.in. dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Mają ich zachęcić do pogłębiania wiedzy językowej, a także studiowania kierunków filologicznych na Uniwersytecie Zielonogórskim. Dla potencjalnych studentów będzie zorganizowany konkurs kulturoznawczy.

Każda szkoła może zgłosić trzyosobową drużynę. Nauczyciele podali nam już dane uczniów, którzy mają daną szkołę reprezentować. Konkurs ma formę pisemną. Uczestnicy dostają kartę odpowiedzi, mogą w ramach drużyny się porozumiewać, bez korzystania z zewnętrznych źródeł wiedzy. Ma być to test jednokrotnego wyboru i oczywiście drużyna, która zdobędzie najwięcej punktów, zajmie pierwsze miejsce. Ale wszyscy uczestnicy dostaną pamiątkowe dyplomy i nagrody.dr Małgorzata Karczewska
Możemy się spodziewać wszystkiego – pytań związanych ze sportem, muzyką (niekoniecznie klasyczną), filmem, literaturą, historią sztuki, architekturą…dodaje dr Ewa Tichoniuk-Wawrowicz.

Dni Języków Obcych potrwają od 28 do 30 listopada. Ich miejscem będzie aula I w budynku Collegium Neophilologicum (al. Wojska Polskiego 71a). Szczegóły w całej rozmowie.

Godzina Rektorska – dr Małgorzata Karczewska, dr Ewa Tichoniuk-Wawrowicz

Download (PDF, 433KB)

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00