Uniwersytet Zielonogórski i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych formalizują współpracę. Instytucje podpisały porozumienie, na mocy którego niepełnosprawni studenci i absolwenci zyskają więcej możliwości rozwoju zawodowego oraz naukowego.
Umowa między uczelnią a funduszem nie oznacza, że wspólne działanie zaczęło się dopiero teraz. W latach 2007-2016 uniwersytet pozyskał z PFRON ponad 600 tysięcy złotych. Przeznaczył je m.in. na likwidację barier architektonicznych w budynkach. Pełnomocnik Rektora ds. studentów niepełnosprawnych, dr Marcin Garbat, zauważa jednak, że potrzeby wciąż są duże.
Obecnie fundusz oferuje wsparcie finansowe w ramach programu „Aktywny Samorząd”. Instytucja chce również uruchomić działanie „Absolwent”, które pomoże studentom przygotować się do podjęcia pracy.
W ostatnich latach studentów niepełnosprawnych w Zielonej Górze przybywało. W minionym roku akademickim stanowili ponad 3% ogółu studentów. Wiąże się to z likwidacją barier architektonicznych na uczelni. Do potrzeb studentów niepełnosprawnych jest dostosowanych 10 spośród 13 siedzib wydziałów.
Prof. Wojciech Strzyżewski, prorektor ds. studenckich ma nadzieję, że porozumienie zachęci osoby z niepełnosprawnościami do studiowania, a także zakładania własnych firm.
Na Uniwersytecie Zielonogórskim najwięcej osób z niepełnosprawnościami studiuje na Wydziale Pedagogiki, Psychologii i Socjologii. Wielu z nich kształci się też na Wydziale Ekonomii i Zarządzania oraz Wydziale Prawa i Administracji.