UCZELNIA:

Polacy i Niemcy wspólnie odkrywali Sulechów. Nadal będą badać jego historię

Szerokiej współpracy naukowej i badawczej dotyczy porozumienie, jakie podpisał Uniwersytet Zielonogórski z fundacją Frankesche Stiftungen zu Halle. Organizacja z północno-wschodnich Niemiec będzie wspierać naszą uczelnię w odkrywaniu lokalnej historii. Jest to kontynuacja dotychczasowej współpracy.

Niemiecka fundacja i Uniwersytet Zielonogórski prowadziły już wspólne badania. Obejmowały one dzieje edukacji w dwóch ośrodkach pedagogicznych – Halle i Sulechowie. Projekt pokazał powiązania społeczne i edukacyjne obu miast. Teraz współpraca będzie szersza, na czym skorzystają wszystkie wydziały uczelni, szczególnie te od nauk humanistycznych i społecznych.

Będą nawiązywane dalsze współprace, odnośnie do prowadzonych wspólnych badań nad wydawnictwami, drukami, problematyką społeczną, filozoficzną, etyczną, źródłami historycznymi, tłumaczeniami. Dlatego ta współpraca umożliwi wyjazdy, odbywanie przez naszych studentów staży, uczestnictwo w kursach i stypendiach w Niemczech i odwrotnie – wspólnych działań w obydwu ośrodkach, jakimi są Halle i Uniwersytet Zielonogórski.prof. Bogumiła Burda, kierownik Zakładu Dydaktyki Historii Uniwersytetu Zielonogórskiego

Z kontynuacji współpracy z zielonogórską uczelnią cieszy się prof. Thomas Müller-Bahlke, dyrektor fundacji Frankesche Stiftungen zu Halle.

W ostatnich latach mieliśmy zaszczyt zrealizować trzyletni program naukowy, razem z panią profesor Bogumiłą Burdą. Europejska historia to coś w rodzaju dywanu, gdzie wątki łączą się ze sobą. Wątki, które nas łączą, to instytucja w Halle i fundacja Steinbarta w Sulechowie, której historię zbadaliśmy wraz z profesor Bogumiłą Burdą. Jesteśmy zachwyceni rezultatem współpracy, także zdecydowaliśmy, że pierwszym krokiem będzie podpisanie szerokiej tematycznie umowy o współpracy. Potem będziemy rozmawiali, jakie będą konkretne następne kroki.prof. Thomas Müller-Bahlke

W imieniu Uniwersytetu Zielonogórskiego umowę z fundacją w Halle podpisał rektor, prof. Tadeusz Kuczyński. Uważa, że wspólne badania instytucji z Polski i Niemiec są szansą na rozwój naszego regionu.

Widząc te wspaniale wydane książki na temat Sulechowa, na temat jego historii, historii szkół w Sulechowie, jestem zauroczony. Nie wiedziałem, że mamy taką wspaniałą historię. To jest bardzo na czasie, połączyliśmy się przecież z uczelnią w Sulechowie, stanowimy teraz jedną uczelnię. Natomiast naukowo bardzo pięknie jest studiować historię i znajdować w niej piękne rzeczy. Za to dziękuję naszym historykom. Taka współpraca jest dla nas bardzo ważna. Stosunkowo mało jest współpracy w zakresie kultury, historii.prof. Tadeusz Kuczyński

Współpraca między fundacją w Halle a Uniwersytetem Zielonogórskim ma znaczenie również ze względu na podwójny jubileusz Sulechowa. Miasto obchodzi swoje 700-lecie. Ponadto minęło 300 lat od założenia fundacji Steinbarta, która otrzymała pozwolenie na powstanie sierocińca w Sulechowie. Kilkanaście lat później powstał Korpus Pium – fundacja, na podstawie której zaczęła się rozwijać miejski ośrodek edukacyjny.

Zobacz więcej
Back to top button