Chyba każdy zielonogórzanin zauważył w mieście banery promujące rozgłośnię Uniwersytetu Zielonogórskiego. Akademickie Radio Index ma już 20 lat i znów daje o sobie znać. Wszystko dzięki rozwijającej się od lat współpracy uczelni i miasta. Prezydent miasta corocznie przekazuje na potrzeby Uniwersytetu Zielonogórskiego fundusze i w tym roku z tej puli zostanie doinwestowana także studencka rozgłośnia. Do redakcji dołącza także nowy głos – Romka Awińskiego!
Władze UZ i Zielonej Góry chcą wspólnie pokazać walor naszej miejscowości jako miasta akademickiego, powodować, by młodzi zielonogórzanie zostawali na studiach tu, a młodzież z Ziemi Lubuskiej i ościennych województw sięgała po indeksy UZ. Stąd pomysł, by wzmocnić Akademickie Radio Index jako jeden z głównych kanałów marketingowych miasta i uniwerku. W związku z tym została podpisana umowa, w której miasto zobowiązało się do wspierania studenckiej rozgłośni.
“Chcemy dobrze wykorzystać szansę i być świetnym radiem” – mówi redaktor naczelny.
Index dostaje szansę na swoistą ekspansję w eterze. – Chcemy ją dobrze wykorzystać – mówi redaktor naczelny Marcin Grzegorski. „Zielona Góra – miasto uniwersyteckie” – to hasło zmian w akademickiej stacji. A jakie to zmiany?
Awiński znowu w eterze
Flagą zmian jest głos Romana Awińskiego na antenie Indexu. – Tylko wariaci tutaj mogą pracować! – śmieje się Romek, który w młodym zespole odnalazł się jak ryba w wodzie. Choć w redakcji jest nowy, już pomaga szkolić studentów i uczniów. To wieloletni DJ radiowy, a jego energia rozpiera radio o poranku. Ma nie tylko ogromne doświadczenie, ale przede wszystkim wiedzę – redakcja czerpie z niej garściami. A słuchacze dzwonią do niego: „Panie Romku, wreszcie Pana znalazłam…”. Studenci obawiali się, że wraz z przyjściem Romka nie będą potrzebni. Wręcz przeciwnie: Romek działa jak magnes, młodzi chcą się uczyć u jego boku.
Ramówka pęka w szwach
Index to już nie radiowęzeł sprzed dwóch dekad. Dziennikarze są biegli także w tematyce miejskiej i regionalnej. Radio nadaje całą dobę, w tym od świtu do nocy na żywo. W działalność angażują się absolwenci, studenci, uczniowie. Jako stacja akademicka Index jest jednostką Uniwersytetu Zielonogórskiego i promuje działalność społeczności akademickiej. Codziennie w radiu występują pracownicy uczelni i studenci. Są to setki osób miesięcznie.
Stabilność finansowa pozwala budować nowy program Radia Index. Akademicki, miejski, atrakcyjny.
W Indexie niezmiennie promuje się naukę, kulturę i sport (relacje na żywo z AZS). Regularnie prowadzony jest nabór studentów-dziennikarzy. Studenci przychodzą z różnymi pomysłami, więc ramówka nieustannie się zmienia. Na Uniwersytecie Zielonogórskim i w mieście stale są mikrofony Indexu.
Prezydent miasta co tydzień odpowiada w Indexie na pytania mieszkańców, którzy zgłaszają mniejsze i większe problemy. O mieście rozmawiają tu radni wszystkich opcji, urzędnicy i tzw. społecznicy. Jest dużo muzyki i zaskakujących postaci w charakterze gości, jak choćby robiący ostatnio furorę w Internecie zielonogórski tirowiec Krzysiek Fleter.
Uzyskawszy stabilność finansową redakcja przygotowuje nowe programy – słuchacze będą mogli zamawiać piosenki, posłuchać muzyki granej na żywo w studiu. Ale na razie cicho sza: nowa ramówka zostanie ogłoszona na wiosnę.
Od kuchni
Radio to nie tylko ludzie, ale i technologia. W miniony weekend w Indexie wreszcie pojawiły się nowe „heble”, jak radiowcy mówią o konsoli. Cyfrowe! Index brzmi inaczej. W redakcji cieszą się jak ze swojego, choć sprzęt – udostępniony przez uczelnię – będzie przede wszystkim służyć celom warsztatowym dla adeptów sztuki dziennikarskiej. Index bowiem nie zmienia swojej najważniejszej misji: jest kuźnią dziennikarskich kadr.
Uczelnia może się pochwalić profesjonalną stacją. Studenci i mieszkańcy współtworzą Akademickie Radio Index!
Dodatkowo, sprzęt pozwoli na uruchomienie nowego radia internetowego w Zielonej Górze, w pełni zarządzanego przez młodych mieszkańców miasta.
Dzięki współpracy władz uczelni i miasta radio Index może stanąć na nogi. Jakie oczekiwania miasto ma w związku z tym? – Róbcie to, co uważacie za dobre dla waszej stacji. Nie mam żadnych oczekiwań oprócz jednego: promujcie Zieloną Górę jako miasto uniwersyteckie – komentuje w rozmowie z nami prezydent Janusz Kubicki. Natomiast redaktor naczelny Marcin Grzegorski – choć to nie w redaktorskich obyczajach – chciałby mocno podziękować za zaufanie dwóm osobom: prorektorowi prof. Wojciechowi Strzyżewskiemu i właśnie prezydentowi miasta, że uwierzyli w studencką rozgłośnię i postanowili dać jej szansę na rozwój. Bo akademickie radio to także szansa młodych ludzi na radiową przygodę.
Z Zielonej Góry do kariery
W Radiu Index dziennikarską karierę rozpoczęli między innymi Kamil Baleja – wieloletni dziennikarz RMF, Damian Michałowski i Michał Korościel – Radio ZET, Karol Tokarczyk – Polskie Radio, Idalia Tomczak – Polsat, Paweł Hekman – Gazeta Wyborcza… i cała rzesza ludzi w różnych mediach lokalnych i ogólnopolskich.
Może i Ty ze słuchacza chcesz stać się dziennikarzem albo DJ’em? Najpierw nas posłuchaj, a potem: odezwij się.
A tymczasem już w najbliższy poniedziałek (19 lutego) od godziny szóstej na antenę Indexu zaprasza Romek Awiński!
Do usłyszenia na 96 fm!
>>> Akademickie Radio Index na Facebooku