Do rywalizacji o Studenckiego Nobla mogą zgłaszać się wszyscy studenci polskich szkół wyższych, zarówno publicznych jak i prywatnych. Oceniane będą m.in. wyniki ze studiów, aktywność naukowa, społeczna, publikacje, znajomość języków obcych czy odbyte staże.
“Misją naszego konkursu jest promowanie i nagradzanie najzdolniejszych studentów w kraju, których działalność naukowa i społeczna stanowi godny przykład dla całego środowiska akademickiego budującego kształt obecnej i przyszłej Rzeczpospolitej Polski” – wyjaśnia dyrektor konkursu Artur Misztal.
Oprócz najlepszego z najlepszych – zwycięzcy Studenckiego Nobla, w Konkursie Branżowym nagradzani będą także najlepsi studenci w 10 następujących kategoriach: nauki rolniczo-przyrodnicze, nauki inżynieryjne i techniczne, nauki medyczne i o zdrowiu, nauki prawnicze, nauki ekonomiczne, nauki humanistyczne, nauki ścisłe, sztuka, sport, języki obce.
W pierwszym etapie konkursu Uczelniane Komisje Konkursowe (składające się między innymi z władz uczelni i samorządu studentów) wyłonią najlepszych studentów danej uczelni. W kolejnym etapie Regionalne Komisje Konkursowe (rektorzy uczelni biorących udział w konkursie, regionalni patroni honorowi oraz sponsorzy) wybiorą najlepszych studentów każdego województwa.
W finale zmagań spośród zwycięzców poszczególnych województw Krajowa Komisja Konkursowa (w jej skład wejdą m.in. wybrane przez organizatorów autorytety nauki lub biznesu, ogólnopolscy patroni honorowi) wyłoni najlepszego studenta Polski, który otrzyma Studenckiego Nobla.
Zwycięzcą ubiegłorocznej edycji konkursu był Paweł Matusik z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zgłosiło się do niej 790 studentów ze 116 uczelni w kraju.
Szczegółowe informacje na temat konkursu są dostępne na stronie: www.studenckinobel.pl
Autor: Źródło: PAP Nauka w Polsce