Studenci są mniej skłonni, aby pozwolić swoim koleżankom zaangażować się w ryzykowne seksualne zachowania po spożyciu alkoholu. Ostatnie badania sprawdziły, w jaki sposób i dlaczego studenci chronią swoich znajomych, którzy za dużo wypili.
Trzy czwarte uczestników badania twierdzi, że nie ryzykowałoby, jeśli chodzi o upewnienie się, że koleżanka pod wpływem alkoholu jest bezpieczna. Dodają, że staraliby się przekonać je, aby nie wracały do domu z nowo poznanym mężczyzną lub chcieliby się upewnić, że dotarły bezpiecznie do domu.
– Nasze badanie sugeruje, że twierdzenia jakoby studenci regularnie angażowali się w ryzykowne seksualne zachowania pod wpływem środków odurzających mogą być przesadzone – powiedziała jedna z autorów badań, Linda C. Lederman z Arizona State University.
Reklama
Bliskość relacji i to jak dobrze uczestnicy znają swoje koleżanki ogrywa znaczącą rolę w podjętych przez nich decyzjach. Oczywiście bliska znajomość sprawia, że są oni bardziej skłonni do podjęcia działania i ochrony koleżanek podczas ryzykownych sytuacji. Jednakże dużo łatwiej jest im pozwolić, aby koleżanka wróciła z jakimś mężczyzną, jeśli dobrze zna go zarówno ona, jak i uczestnik badania.
– Nasze badanie dowodzi, że przyjaciele często starają się chronić swoich przyjaciół. Interpersonalne i perswazyjne umiejętności z których przy tym korzystają, wchodzą w skład wielu tych samych umiejętności, których uczy się na kursach komunikacyjnych. Szkoła może być cennym miejscem dla studentów do przedyskutowania kwestii związanych ze zdrowiem i rozwoju umiejętności komunikacyjnych, które są istotne dla ich życia poza szkołą – powiedziała Lisa Menegatos, autorka badań.
Aktywność na uczelni może pomóc studentom rozwinąć niezbędne kompetencje komunikacyjne, które pomogą im lepiej radzić sobie w sytuacjach związanych z ich przyjaciółmi, piciem alkoholu, seksem, a także innymi kwestiami zdrowotnymi.
Autor: KR