UCZELNIA:

Socjolog i działaczka na medal. Prof. Ewa Narkiewicz-Niedbalec z UZ odznaczona za zasługi na rzecz Lubuskiego

XXVII Sesja Sejmiku Województwa Lubuskiego okazała się owocna nie tylko w uchwały, ale również w nagrody. W Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego wręczono Honorowe Odznaki za Zasługi dla Województwa Lubuskiego. Za swoją pracę w regionie oraz reprezentowanie go na zewnątrz doceniona została m.in. prof. Ewa Narkiewicz-Niedbalec, socjolog z Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Nagrodzona wykładowczyni kieruje na uczelni Zakładem Metodologii Badań Społecznych Wydziału Pedagogiki, Psychologii i Socjologii. Ma także 20-letnie doświadczenie w pracy w Polskim Towarzystwie Socjologicznym. Poza tym jest redaktorem naczelnym pisma „Rocznik Lubuski” i sekretarzem Lubuskiego Stowarzyszenia Osób z Chorobą Parkinsona i ich Rodzin.

Zapytana o to, który z tych obszarów aktywności jest najważniejszy w kontekście województwa, prof. Narkiewicz-Niedbalec odpowiada:

Działalność w Polskim Towarzystwie Socjologicznym (…) jest bardziej postrzegana w kategoriach co najwyżej uczelni. (…)We wniosku (o przyznanie nagrody – przyp.red.) była również zaznaczona działalność w Lubuskim Towarzystwie Naukowym, (…) które wydaje m.in. „Rocznik Lubuski” – czasopismo, które powstało w 1959 roku. (…) Od roku mam przyjemność być redaktorem naczelnym „Rocznika Lubuskiego”. Przejęłam tę funkcję po prof. Bogdanie Idzikowskim (…). Czyli dwa rodzaje działalności: i w Lubuskim Towarzystwie Naukowym (…), i w stowarzyszeniu, które ma w swojej nazwie Lubuskie Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona i ich Rodzin.

Wykładowczyni uważa też, że zwłaszcza w tym drugim stowarzyszeniu nagroda będzie postrzegana jako przejaw uznania. Uhonorowanie przez władze województwa można jednak odbierać też jako dostrzeżenie i nagłośnienie problemów osób cierpiących na chorobę Parkinsona oraz zajmujących się nimi bliskich.

Wiele osób, które chciałoby być bardziej aktywnymi nie jest w stanie, ale jest im miło, kiedy nasza działalność na rzecz innych chorych jest dostrzegana. W tym roku na przykład mija 200. rocznica urodzin Jamesa Parkinsona, który jako pierwszy rozpoznał chorobę. Z tej okazji zorganizujemy konferencję popularnonaukową. Około 100 osób rocznie w skali województwa zapada na chorobę Parkinsona  lub choroby zbliżone. To stanowi pewien problem, bo umysłowość, świadomość pozostaje bez zmian, natomiast posłuszeństwa odmawiają mięśnie. Pojawiają się trudności z ruchami, chodzeniem (…) i inne trudności w normalnym funkcjonowaniu.

Prof. Ewa Narkiewicz-Niedbalec ma bogaty dorobek naukowy. Jest autorką dwóch monografii, przeszło 50 artykułów naukowych i współautorką bądź redaktorką 10 prac zbiorowych.

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00