UCZELNIA:

Studenci UZ sięgnęli gwiazd na Teneryfie. Jest okazja, by to powtórzyć!

To były dwa miesiące pełne pracy, ale też przyjemności. Robili bowiem to, co uwielbiają najbardziej. W lipcu i sierpniu studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego odbyli praktyki w obserwatorium astronomicznym na Teneryfie, w firmie Uroborus. Teraz podzielili się wrażeniami z pobytu.

Lecąc tam, byliśmy trochę przerażeni. Lecieliśmy w nieznane, 5000 kilometrów od domu, tak naprawdę nie wiadomo do kogo. Nie wiedzieliśmy do końca, co będziemy tam robić. Ale okazało się, że firma nas wspaniale ugościła. Przyjacielska atmosfera trwała tam całe dwa miesiące. Nauczyliśmy się wielu rzeczy, takich jak obsługa teleskopu, robienie zdjęć astronomicznych czy obsługa sprzętu pod względem technicznym i serwisowym. Ale co jest bardzo ważne, nauczyliśmy się też, że astronomia nie jest tylko nauką ścisłą. Również humanistyczną, bo znajduje się tam pierwiastek człowieczeństwa.Kamil Haładyn, student astrofizyki komputerowej

Studenci są przewodniczącymi koła naukowego UZ Space Club na zielonogórskiej uczelni. Chcą, aby także inne osoby z tej organizacji mogły poznawać astronomię na Wyspach Kanaryjskich.

Zarówno firma, jak i uniwersytet są otwarte na nowych studentów. Także nasze koło naukowe UZ Space Club. Mamy zamiar wysyłać studentów z naszego koła na 2-tygodniowe praktyki, z niemal pełnym pokryciem kosztów ze strony firmy.Mateusz Marcinkowski, student informatyki

O swojej „drodze do gwiazd” studenci UZ opowiedzą też w Planetarium Wenus. Dziś (18.10) o 18:00 wystąpią na „Czwartkowych spotkaniach z nauką”.

Praktyki studenckie to pierwsze działanie, jakie podjęło konsorcjum Astronomy and Science Center. Tworzy je kilka instytucji i uczelni, w tym właśnie Uniwersytet Zielonogórski i firma Uroborus. Członkowie konsorcjum zamierzają kontynuować i rozwijać współpracę. Także ze studentami, którzy nie zajmują się astronomią.

Naszym głównym celem jest popularyzacja nauki i wiedzy. W tym celu potrzebujemy nie tylko naukowców, którzy zajmują się matematyką, fizyką i astronomią. Stąd kooperacja i zachęcanie takich wydziałów jak sztuki piękne, ekonomia i socjologia, aby wspólnie można było rozwijać tę dziedzinę.Karol Westphal, przedstawiciel firmy Uroborus

Celem konsorcjum jest również budowa największego publicznego teleskopu na świecie. Ma stanąć w Polsce, w gminie Sztutowo. Teleskop będzie służył nie tylko astronomom, ale i turystom. Dlatego dla uczestników projektu ważna jest popularyzacja tzw. turystyki astronomicznej.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00