UCZELNIA:

Studia lub praktyki za granicą=nauka życiowego ogarnięcia

Trwa rekrutacja do programów Erasmus i Erasmus+

– Myślę, że stajemy się coraz atrakcyjniejszym centrum Polski – mówi o Uniwersytecie Zielonogórskim Paulina Gött-Konopacka odpowiedzialna za program Erasmus. Chodzi zarówno o studentów naszej uczelni, którzy wyjeżdżają za granicę, jak i tych, którzy trafiają do Zielonej Góry.

Co roku z programu korzysta co najmniej 60 osób z uniwersytetu. Podstawowy warunek, jaki muszą spełnić, to znajomość języka obcego w stopniu komunikatywnym. Potwierdza ją certyfikat z Uniwersyteckiego Centrum Kształcenia Językowego.

W zeszłym roku bardzo dużo studentów ubiegało się o ten certyfikat. I bodajże tylko dwie osoby go nie uzyskały, ponieważ miały znajomość języka na zbyt niskim poziomie. Później udajemy się do dziekanatu, uzyskujemy zaświadczenie o statusie studenta wraz ze średnią. Mając te dwa dokumenty, możemy wypełnić aplikację na naszej stronie internetowej. Zaznaczamy, czy chcemy wyjechać na studia czy na praktyki i zaznaczamy, na jaką uczelnię.Paulina Gött-Konopacka

Erasmus to nie tylko studia czy praktyki poza Polską, ale i wielka szkoła życia. Osoby, które po programie powracają do kraju, nie są już tymi samymi ludźmi – w pozytywnym znaczeniu.

Osoby naprawdę dojrzewają, wyjeżdżając na Erasmusa. Miałam takich gagatków, którzy do mnie przyszli i nie wiedzieli co, gdzie i jak. Zastanawiałam się czasem, patrząc na nich, jakim cudem dożyli takiego wieku, czy przypadkiem mamusia nie jedzie z nimi za granicę. Po czym wracali ogarnięci, przygotowani do życia, przystojni, bo okazało się, że można mieć fajną fryzurę. Studenci naprawdę dojrzewają. Potrafią o siebie zadbać, zdobyć kontakty na całe życie. Te kontakty nie są tylko z krajem, do którego wyjeżdżają, ale też ze studentami z całego świata.Paulina Gött-Konopacka

Aby studenci mogli łatwiej oswoić się z sytuacją, na wielu uczelniach działa też Erasmus Student Network. Pomocą służą im wolontariusze, znani jako “tutorzy” czy “buddies”. Pokazują studentom, jak załatwić sprawy w dziekanacie, gdzie odbywają się studenckie imprezy lub jak poruszać się po mieście. – Także studenci, którzy przyjeżdżają do nas, mają osobę, która im pomoże, podpowie, która nawet ich odbierze z dworca PKP, zaprowadzi na pierwszą imprezę. Więc ta opieka zawsze jest – tłumaczy Paulina Gött-Konopacka.

Obecnie Uniwersytet Zielonogórski prowadzi rekrutację do programu Erasmus na przyszły rok akademicki. Trwa ona do 31 marca. Nabór na zagraniczne praktyki nie ma natomiast ograniczenia czasowego. Więcej w całej rozmowie i stronie programu Erasmus.

Paulina Gött-Konopacka, Dział Współpracy z Zagranicą

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00