Według definicji WHO zdrowie to stan pełnego, fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu (dobrego samopoczucia). Właśnie o zdrowiu w takim wymiarze rozmawiają uczestnicy doktoranckiej konferencji naukowej na Wydziale Pedagogiki, Psychologii i Socjologii Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Różnicowanie pojęcia zdrowia, a także choroby widać już w niektórych językach. Na przykładzie angielskich słów disease, illness i sickness wyjaśni to mgr Katarzyna Walentynowicz-Moryl, przedstawicielka zielonogórskiej uczelni. Inne teoretyczne zagadnienia to pojmowanie choroby w filozofii nauki i antropologii (np. wierzenia związane z opętaniem jako przyczyną choroby). To wszystko w pierwszej części konferencji.
Druga sesja będzie poświęcona zdrowiu psychicznemu i kondycji emocjonalnej. Prelegenci powiedzą m.in. o walce ze stereotypem osoby chorej psychicznie oraz skali zaburzeń psychicznych w województwie lubuskim.
Pozostałe tematy referatów to doświadczenie zdrowia i choroby przez osoby zróżnicowane wiekowo, zawodowo i o różnym poziomie aktywności fizycznej.
Konferencji będą towarzyszyć otwarte warsztaty „Co badamy, dlaczego i z jakim skutkiem? W poszukiwaniu wspólnej formuły: wymiana doświadczeń młodych adeptów nauki”.
Oprócz doktorantów i wykładowców z Uniwersytetu Zielonogórskiego w spotkaniu biorą udział m.in. badacze z Gdańska, Szczecina, Warszawy i Poznania. Reprezentują zarówno uczelnie medyczne, jak i pedagogiczne oraz akademie wychowania fizycznego.
Konferencja „Między zdrowiem a chorobą” potrwa do 24 marca do godziny 13:00. Program jest dostępny poniżej.