UCZELNIA:ZIELONA GÓRA:

Uczniowie “Elektryka” wygrali “MechaDronika”

To był konkurs dla lubuskich szkół ponad podstawowych i uczniów, którzy kształcą się w zawodzie technika mechatronika. W eliminacjach z wiedzy teoretycznej wyłoniono finalistów konkursu praktycznego. W nim chodziło o jak najszybsze i najdokładniejsze zbudowanie quadcoptera.

Quadcopter czyli bezzałogowy dron na cztery śmigła sterowany radiowo. Z zadaniem zbudowania takiego statku powietrznego mierzyli się uczniowie: CKZiU w Zbąszynku, CKZiU w Żarach, CKZiU w Sulechowie, CKZiU “Elektronik” w Zielonej Górze, CKZiU “Elektryk” w Nowej Soli oraz ZST im. Mikołaja Kopernika w Zielonej Górze.

Najlepsi okazali się uczniowie nowosolskiego “Elektryka”. Mówi Bora Kasap kapitan drużyny.

Musieliśmy na początku ramę zbudować, później płyty zamontować, skrócić wszystkie przewody, żeby ładnie wszystko było, przylutować je i możemy już połączyć z komputerem i skonfigurować, bo musi być na płaskiej płaszczyźnie ten akcelerometr skalibrowany. Silniki też muszą się w dobrą stronę kręcić te wiatraki do silników też muszą być w dobrą stronę skierowane, żeby mógł latać do góry. Tym razem żadnych problemów, wszystko poszło i działa

Okazuje się, że uczniowie elektryka znali się na rzeczy bo wcześniej tworzyli zespół budujący drony przy okazji współpracy polsko-ukraińskiej. Tłumaczy Patryk Piasecki nauczyciel i opiekun mechatroników z “Elektryka”.

My jeszcze 3 lata temu realizowaliśmy projekt polsko-ukraiński i na tym projekcie te drony montowaliśmy już FPV z uczniami z Ukrainy. Uczniowie też się uczyli od nas montować te drony. I akurat ta trójka, która tam była, to był nasz główny zespół montażowy. Więc tak naprawdę wystarczyło im przypomnieć trochę podstaw po 3 latach. Może coś uciekło z głowy. Okazało się, że zadanie było dość podobne. Nie było identyczne, ale podobne. Mieliśmy trochę szczęścia też

UZ prezentował się również podczas warsztatów i pokazów zorganizowanych równolegle z konkursem. Z zamiarem zaproszenia na studia odbyły się warsztaty przedsiębiorczości, warsztaty laboratoryjne oraz prezentacja działalności w branży mechatronicznej. Mówi dr Marcin Chciuk z Instytutu Inżynierii Mechanicznej na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Reklamujemy dwa kierunki studiów. Istniejący u nas w Instytucie Inżynierii Mechanicznej kierunek inżynieria lotnicza, gdzie mamy specjalność bezzałogowe statki powietrzne. Natomiast w przyszłym roku otwieramy kolejny kierunek mechatronika i to jest takie połączenie właśnie, dlatego stąd nazwa “mechadronik”

Konkurs był organizowany przez Wojewódzki Urząd Pracy i Uniwersytet Zielonogórski. Wszyscy laureaci w nagrodę dostali drukarki 3D.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00