Obsesyjna opieka nad dzieckiem szkodzi tak samo, jak brak opieki. Tym skrajnościom poświęci uwagę Koło Naukowe Psychologii Klinicznej. W ramach Międzynarodowego Dnia Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci organizuje seminarium naukowe.
Członkowie koła postanowili przyjrzeć się problemowi stosowania agresji również z perspektywy medycznej. Serię wykładów rozpocznie wystąpienie prof. Iwony Grzegorzewskiej. Wykładowczyni podkreśla, że poruszona tematyka powinna być ważna zarówno dla psychologów, pedagogów, socjologów, jak i innych profesji opartych na kontakcie z ludźmi.
prof. Iwona Grzegorzewska
Referaty przygotowali także studenci. Odnoszą się one do różnych form przemocy wobec dzieci i roli rodzica w wychowaniu. Omówiony zostanie m.in. przeniesiony zespół Münchhausena – zaburzenie psychiczne, w którym matka odczuwa chęć nieustannego opiekowania się dzieckiem i w tym celu często wyrządza mu krzywdę.
Wioletta Krygier, Karolina Jabłonowska
Do udziału w seminarium zaprasza przewodnicząca Koła Psychologii Klinicznej, Katarzyna Roznarowicz.
Katarzyna Roznarowicz
Seminarium odbędzie się w poniedziałek, 21 listopada od godziny 11:00 do 15:00 w auli C w budynku Uniwersytetu Zielonogórskiego przy alei Wojska Polskiego 69. Poniżej pełny program spotkania.
Program seminarium:
1. 11:00-rozpoczęcie.
2. 11:15-dr hab. prof. UZ Iwona Grzegorzewska: „Przemoc wobec dzieci problemem dorosłych”.
3. 11:30-K. Jabłonowska, W. Krygier: „Przeniesiony zespół Münchausena”.
4. 11:45-M. Bendyk: „Deprywacja macierzyńska”.
5. 12:00-J. Jasiulewicz, K. Badowska, W. Listowska: „Wpływ parentyfikacji emocjonalnej na poczucie satysfakcji w życiu młodych dorosłych”
6. 12:15-P. Spasow, A. Deplewska: „Przemoc słowna”
7. 12:30-M. Grzegorczyk, J. Zator: „Dziecko w sytuacji subtraumatycznej”
8. 12:45-E. Sidorowicz: „Wojna-dzieci cierpią najbardziej”
9. 13:00-15:00- Dyskusja