UCZELNIA:

Ukłon w stronę pacjentów na dializach. Nowy sposób filtracji krwi – rodem z UZ

Koło naukowe inżynierii biomedycznej BioMed UZ na Uniwersytecie Zielonogórskim działa na różnych polach. Przede wszystkim pokazuje, jak technologia może wpłynąć na poprawę stanu zdrowia. Członkowie koła wykorzystują nowoczesne materiały i sposoby ich wytwarzania, by pomagać np. osobom z różnymi schorzeniami.

Jeden z projektów był związany z leczeniem pacjentów z chorobami nerek. Studenci wymyślili, jak ulepszyć dializę – proces filtrowania krwi. Posłużyły do tego niewielkiego rozmiaru rurki z dwutlenku tytanu.

One powodują, że na powierzchni filtrów dializacyjnych nie osadza się na przykład magnez czy potas, czyli automatycznie z naszej krwi nie zostają wypłukiwane te elementy. A z drugiej strony jesteśmy w stanie tak sfunkcjonalizować tę powierzchnię, żebyśmy wręcz wychwytywali z krwi związki, których chcemy się pozbyć.dr inż. Katarzyna Arkusz, opiekun koła naukowego inżynierii biomedycznej BioMed UZ

Wystąpienie na ten temat zostało nagrodzone w ubiegłym roku na Konferencji Inżynierii Biomedycznej w Poznaniu. Projekt wzbudził też zainteresowanie lekarzy.

Zobacz więcej
- REKLAMA -
Back to top button