Początkowo jej objawy są lekceważone, wielokrotnie myli się ją z innymi chorobami, a jest jednym z najpoważniejszych współczesnych problemów społecznych. Alzheimer, bo o tej chorobie mowa najczęściej dopada osoby po skończeniu 65. roku życia.
Na Uniwersytecie Zielonogórskim dyskutowano o tej chorobie w ramach konferencji naukowej „Choroba Alzheimera – wyzwania i obszary wsparcia społecznego”, zorganizowanej przy okazji 10-lecia działalności Lubuskiego Stowarzyszenia Wsparcia Opiekunów i Osób Dotkniętych Chorobą Alzheimera. Jakie problemy napotykają ludzie, w których środowisku znajduje się ktoś cierpiący na Alzheimera? O tym mówiła dr Agnieszka Nowicka z Katedry Pedagogiki Specjalnej Uniwersytetu Zielonogórskiego.
dr Agnieszka Nowicka
Przy okazji konferencji zaprezentowano też wystawę prac seniorów z Domu Dziennego Senior – Wigor w Zielonej Górze. Mówią prof. Grażyna Miłkowska i Wioleta Baziuk z Lubuskiego Stowarzyszenia Alzheimera.
prof. Grażyna Miłkowska, Wioleta Baziuk
W konferencji dyskutowano też na temat medycznych i społecznych aspektów Alzheimera oraz potrzeb chorych. Swoje doświadczenia w temacie społecznego wsparcia wymieniali eksperci z Polski, Niemiec, Słowacji i Węgier.