Ideę konferencji przybliża prof. Małgorzatę Mikołajczak, kierująca Zakładem Teorii i Antropologii Literatury oraz Pracownią Badań nad Literaturą Regionalną na Uniwersytecie Zielonogórskim: – Najważniejsza ideą jest próba sformułowania nowego paradygmatu badań regionalistycznych, a także próba odpowiedzenia na pytanie, czy można inaczej badać, inaczej patrzeć na literaturę regionalną, znaleźć dla niej nowe perspektywy badawcze. Chcemy również pokazać, że ta literatura może być odczytywana i opisywana badawczo w ujęciu innym niż dotąd. Dotychczas było to ujęcie wartościujące, spychające tę literaturę w peryferyjność – wyjaśnia.
W konferencji wzięli udział badacze literatury z całej Polski oraz Uniwersytetu w Poczdamie. Jednym z zaproszonych gości był prof. Zbigniew Chojnowski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Jak zaznacza, istnieje potrzeba ponownego spojrzenia na literaturę regionalną: – Trzeba od nowa przemyśleć takie pojęcia jak „region”, „regionalizm”, „literatura regionalna”. Myślę, że wokół tych zagadnień powstaje wiele nieporozumień – ocenia.
Jak zaznaczają organizatorzy, pokłosiem konferencji będzie publikacja książkowa, która zbierze wszystkie wygłoszone referaty.
Autor: Damian Łobacz