We wrześniu br. Polska obok 19 innych krajów stała się pełnoprawnym członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej (European Space Agency, ESA) .
ESA jest międzynarodową organizacją międzyrządową, powołaną dla realizacji wspólnego, europejskiego programu badania i pokojowego wykorzystania przestrzeni kosmicznej („europejskie NASA”). Roczna składka członkowska płacona przez rząd RP wynosi około 150 mln złotych, ale prawie 80% tej sumy może wrócić do Polski w postaci zamówień naukowo-badawczych i technologicznych.
Nasze przystąpienie do Agencji otworzy przemysłowi i ośrodkom naukowym w kraju możliwości zdobycia zleceń przemysłowych i badawczo-rozwojowych oraz spowoduje powstanie wielu miejsc pracy w dziedzinie wysokich technologii. Członkostwo w ESA daje impuls do rozwoju narodowego programu kosmicznego. Środowisko naukowe zyska dostęp do instrumentów światowej klasy (np. teleskopów orbitalnych) oraz źródeł finansowania dla nowych programów badawczych, natomiast przemysł skupiony wokół tej branży – kontrakty w innowacyjnych inwestycjach.
W związku z powyższym Wydział Fizyki i Astronomii serdecznie zaprosza do udziału w seminarium pt. „Programy Europejskiej Agencji Kosmicznej”, które odbędzie się 20.12.2012r. w godzinach 11.30 – 13.30 w sali nr 106.
Spotkanie przybliży tematykę i zasady głównych programów ESA: Earth Observation, Technology programmes, Satellite Telecommunications oraz Integrated Applications, z których finansowane są projekty naukowe oraz prace badawczo – rozwojowe.
Autor: Paweł Hekman