UCZELNIA:

Wampiry i matematyka, czyli literaturoznawstwo kognitywne. Świeży produkt nauki, który ma tylko Zielona Góra!

Kognitywistyka brzmi bardzo zagadkowo, jednak za tym pojęciem kryją się – najprościej – wszelkie nauki o poznaniu. Może to być psychologia, nauka o języku, a nawet literatura. Sekrety kognitywistyki poznawaliśmy razem z drem Krystianem Sają, opiekunem Koła Naukowego Literaturoznawstwa Kognitywnego na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Kognitywistyka jest bardzo młodą dziedziną nauki. Ma wiele wspólnego z komputeryzacją, która rozwijała się zaraz po wojnie. Do tej pory nie istniało jednak literaturoznawstwo kognitywne. Zielona Góra wypełnia tę lukę.

Musimy tutaj podzielić sobie kognitywistykę, wskazać jej charakter symboliczny i subsymboliczny. Nauka o umyśle, to charakter symboliczny, czyli m.in. wszelkiego rodzaju filozofie umysłu. A subsymboliczny – i takim ma się przede wszystkim zajmować koło – to mowa o neuronach, synapsach, mapach mentalnych i tak dalej. Literaturoznawstwo kognitywne, przynajmniej w tej formie, którą proponuje koło, czyli subsymboliczny charakter kognitywistyki, nie istnieje nigdzie poza Zieloną Górą. Poza Polską, poza Europą nie ma tego nigdzie w świecie – to mogę z całą stanowczością powiedzieć. W każdym razie nie w takiej formie, jak to proponuje koło.dr Krystian Saja

O tym, jak to jest być jedynym kołem na świecie (!), które zajmuje się literaturoznawstwem kognitywnym i co mają z tym wspólnego wampiry oraz matematyka – w całości rozmowy. Wywiad przeprowadziła Małgorzata Bugaj.

dr Krystian Saja

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00