Od godziny 9 odbywał się wykład Mokry interes, czyli co chemik może wyczarować z wody. Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Dzieci wraz z rodzicami przybywali tłumnie.
Wykład prowadziła dr inż. Urszula Laska, absolwentka Politechniki Wrocławskiej.
Dla mnie praca z dziećmi jest ogromnym wyzwaniem. Kiedy zaproponowano mi pierwszy wykład z dziećmi uznałam, że dotychczas miałam do czynienia tylko ze studentami uczelni wyższych. Studenci wymagali ode mnie wiedzy, a niejednokrotnie nie zadawali pytań bo woleli się nie wychylać. Natomiast dzieci, nie oszukujmy się, wymagają nie tylko wiedzy, ale i wyobraźni. Wbrew pozorom dzieci zadają naprawdę mądre pytania. Mówiła wykładowczyni.
To wszystko działo się w Sali nr 8.
A obok w Auli C rozpoczynała się konferencja.
Rozmawialiśmy na ten temat z Katarzyną Kochan z Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Dzisiaj gościmy znamienite grono, które przyjechało z okazji konferencji poświęconej rokowi Korczaka w Polsce. Dzisiaj będzie bardzo wiele ciekawych imprez. Zaczynamy od występu zespołu Maki, który uświetni naszą konferencję. Później będziemy gościć laureatów konkursów, dzieci z klas I-III, które wykonały nam ponad 800 pięknych rysunków zdobiących aulę. Będziemy mieć licealistów i gimnazjalistów, którzy pisali eseje, a potem zapraszamy na coś dla ducha, czyli debatę naukową.
Debata naukowa porusza tematy:
1. Recepcja pedagogiki J. Korczaka w Polsce,
2. Aktualność spuścizny J. Korczaka,
3. Ewolucja opieki nad dziećmi,
4. Podmiotowość dziecka (w procesie edukacyjnym, wychowawczym i terapeutycznym, w relacjach dorosły-dziecko) w placówkach oświatowych, w instytucjach służby zdrowia, w sądzie, w rodzinie.
5. Samorządność dzieci jako przygotowanie do funkcjonowania w społeczeństwie obywatelskim.
6. Prawa dziecka.
Autor: Wojciech Góralski