UCZELNIA:

Wspominamy zmarłych profesorów i pracowników uniwersytetu

W tym roku dotkliwą stratę poniosło środowisko osób związanych z Uniwersytetem Zielonogórskim. Pożegnało kilku uznanych profesorów, a także ludzi, którzy zostaną zapamiętani ze swojej działalności na rzecz uczelni. Przypominamy ich sylwetki.

9 stycznia zmarł prof. Bogusław Banaszak, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego. Specjalizował się w prawie konstytucyjnym, był kierownikiem uczelnianej Katedry Prawa Konstytucyjnego. Należał do Komisji Weneckiej i Trybunału Stanu. Uczestniczył w procesie tworzenia Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Zielonogórskim. Wygłosił ponad 120 wykładów gościnnych na ponad 20 europejskich uczelniach. Był doktorem honoris causa uniwersytetów w Rumunii, na Węgrzech i na Ukrainie.

23 lutego odeszła prof. Wanda Kononowicz – kierownik Katedry Architektury i Urbanistyki na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska UZ. Z zielonogórską uczelnią była związana od 2012 r. Do jej specjalności należała teoria i historia urbanistyki oraz konserwacja zabytków. Wypromowała 7 doktorów i zrecenzowała 6 prac doktorskich. Słynęła z niebanalnego sposobu przekazywania wiedzy, co przysporzyło jej uznania i sympatii wielu studentów.

Pożegnaliśmy także emerytowanego profesora uczelni – prof. Franciszka Pastwę, socjologa. Wykładowca zmarł 8 kwietnia. Na Uniwersytecie Zielonogórskim pracował od lat 90. Najpierw w Wyższej Szkole Pedagogicznej kierował Zakładem Socjologii. Od 1994 r. pełnił zaś funkcję zastępcy dyrektora nowopowstałego Instytutu Socjologii. Był związany z instytutem do 2003 r. W badaniach naukowych koncentrował się na przemianach w polskich rodzinach i gospodarstwach domowych, rozwoju instytucji społecznych na terenach przygranicznych i kondycji społecznej pracowników nauki.

5 maja zmarł prof. Wojciech Pasterniak, pracownik Wydziału Humanistycznego oraz Wydziału Pedagogiki. Był filologiem, pedagogiem i filozofem edukacji. Na uczelni działał blisko 40 lat. To autor wielu publikacji naukowych, podręczników i monografii. Poza pracą naukową był oddany licznym pasjom: pisał wiersze, komponował tanga, uwielbiał morze, interesował się sztuką, wędkował i uprawiał ogródek.

Ważną dla uczelni osobą był też redaktor naczelny Akademickiego Radia Index – Grzegorz Chwalibóg. Tę funkcję pełnił w latach 1998-2008. Dzięki niemu ukształtowało się wiele dziennikarskich karier. Sam także poświęcił się pracy radiowca, którą wykonywał od lat 70. XX w. Był laureatem kilku nagród regionalnych i krajowych.

Tym, którzy widzieli mozaikę na ścianie auli uniwersyteckiej, nie powinna być obca postać Witolda Cichacza. Artysta plastyk stworzył tę pracę wspólnie z Henrykiem Krakowiakiem. Witold Cichacz zajmował się głównie sztuką użytkową. Zaaranżował też przestrzeń kawiarni Staromiejskiej w Zielonej Górze.

Kilka znakomitych osobistości pożegnaliśmy też pod koniec roku 2017. Byli to: prof. Stanisław Urban z Wydziału Ekonomii i Zarządzania UZ, doc. dr inż. arch. Tadeusz Maszkiewicz – pierwszy dziekan Wydziału Budownictwa i prof. Jerzy Brzeziński, wieloletni dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Zobacz więcej
Back to top button